Tibia kırıklarında ilizarov eksternal fiksatör uygulamaları
- Tez No: 70632
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET S. B. Ankara Hastanesi I. Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Kasım 1995- Nisan 1998 tarihleri arasında llizarov ekstemal fiksatör yöntemi ile tedavi edilen tibia kırığı olan 73 hastanın 76 ekstremitesine ait sonuçlar sunulmuştur. Bu çalışma nedeniyle llizarov ekstemal fiksasyon yönteminin tarihçesi, özellikleri, biyomekaniği, endikasyonları ve komplikasyonları ile ilgili çalışmalar gözden geçirilmiş ve elde ettiğimiz sonuçlar bu bilgiler doğrultusunda incelenmiştir. Çalışma sonunda tibiada kapalı ve açık kırıklarda llizarov ekstemal fiksasyon yönteminin güvenilir ve etkili bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Tibia kırıklarının tedavisi zor ve komplikasyonları oldukça sıktır. Bizim, olgularımızda elde ettiğimiz kaynama oranı % 100'dür. Bu yüksek kaynama oranı literatürde bildirilen kaynama oranları ile uyumludur. llizarov ekstemal fiksatörlerinin avantajları aşağıda belirtilmiştir; 1- Minimal travma ile ekstremite üzerine yerleştirilebilmesi, 2- Cerrahi esnasında kırık hematomunun korunabilmesi, 3- Hastaların operasyondan bir gün sonra mobilize edilmesi ve tam yük verilmesi, 4- Gerek uygulamada gerekse de takip döneminde modifiye edilebilmesi. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this retrospective study, the result of 76 tibial fractures of 73 patients who were treated with llizarov external fixators are discussed. The history, biomechanics indications and contra-indications of the llizarov external fixators were explored and our results were considered with these findings. The results revealed that llizarov external fixators are safe and effectiv method in the treatment of open and closed tibial fractures. The treatment of tibial fractures is difficult, troublied and has high rate of complications.We obtained excellent results with using llizarov external fixators in the treatment of tibial fractures. This results is corraleated with the reports of other outhors treatment results. The advantages of llizarov external fixators are; I. Minimal surgical travma II. Fracture hematoma is preserved at the surgery lll.The patient are let mobilized at the first day of the operation. IV.The llizarov fixator is to modified during either the operation and controls of the patients. 73