Tibia plato kırıklarında İlizarov sistemi uygulamalarımız
- Tez No: 91251
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
V- ÖZET S. B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Ağustos 1997 - Haziran 2000 tarihleri arasında 13 olgunun 14 dizi tibia plato kırığı tanısıyla, Ilizarov sistemi ile tedavi edilmiştir. En küçük olgu 17, en büyük olgu 65 yaşında ve ortalama yaş 41.5 olarak bulunmuştur. Olguların 10'u erkek (% 76), 3'ü (%24) bayan idi. Bu çalışmada özellikle olguların ekstremite ve organizmasını fizyolojik sınırlarda kullanmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla Ilizarov sistemi ile tedavi edilen olgular ameliyat sonrası, tolare edebildikleri en kısa sürede ekstremitelerine tam yük vererek mobilize edilmiştir. Böylece olgular immobilizasyona ait komplikasyonlardan korunmaya çalışılmıştır. Ilizarov sistemi kliniğimizce bir eksternal fıksatör olarak görülmemektedir. Bize göre Ilizarov sistemi bir yürüme cihazıdır ve Ilizarov sistemi bunu sağlamamazı sağlayan prensiplerden oluşmaktadır. Ilizarov sistemi uygulanan olgular mobilize edilerek, ekstremitelerine tam yük vermeleri sağlanmadığı taktirde, sistem ile başarılı bir tedavi sağlanamadığı gibi, ciddi klinik komplikasyonlara neden olunabilmektedir. Bunun için Ilizarov sistemi uygulanan olgunun, en kısa sürede mobilize edilerek, ekstremitesini fonksiyonel bir şekilde kullanması Ilizarov tedavi programının esasını oluşturur. Eğer olgu ekstremitesini özellikle ağrı nedeniyle tam olarak kullanamıyorsa, sistem uygulamasında yumuşak dokuya özen gösterilmemiş demektir. Yani Ilizarov sistemi sadece kemik dokuyu fikse etmez, yanısıra yumuşak doku fıksasyonuda yapar. Bunun için yumuşak doku uygunsuz bir şekilde fikse edilirse, kişi ekstremitesini ağn nedeniyle tam olarak kullanamaz ve ağırlık veremez. Tüm bunlar göz önüne alınarak Ilizarov sistemi uygulanan olgularımız, takipleri boyunca özellikle mobilizasyonlan sağlanmıştır. Ilizarov sisteminin yumuşak dokuyuda fikse etme özelliğide kullanılarak, ek yumuşak doku patolojileri için ikinci bir müdahaleye gerek görülmemiştir. Olgular kuadriceps kasını fizyolojik sınırlarda kullanmaları sağlandığı için, atrofı sorunu hiç görülmemiştir. Olguların Ilizarov sistemleri klinik ve radyolojik olarak kırık konsolidasyonunun görülmesi üzerine, poliklinik koşulları altında tahliye edilmiştir. Buda olguları ikincil bir cerrahi müdahaleden koruması bakımından bir avantajdır. Ilizarov sistem tahliye süresi ortalama 3,5 ay (2 - 4,5 ay) 'dır. Olguların ortalama takip süreleri 18 aydır. ( en az 4 ay, en fazla 38 ay) Takipler sırasında diz fonksiyonlarını belirlemek amacıyla Lysholm-II skoru kullanılmıştır. 79Buna göre; îlizarov sistemi uygulanan 14 dizin ll'i çok iyi (%78), l'i iyi(% 8), 2'si orta (%14) olarak değerlendirdik. Bilateral tibia plato kırığı bulunan olgumuzda sonuçlar, her iki diz içinde orta olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlarımız literatürlerde bildirilen sonuçlarla doğru orntılı bulunmuştur. Çalışmamızda, Tibia plato kırıklarında îlizarov sisteminin güvenilir ve etkin bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. İlizarov sistemi uygulanan olgularımızın, takip süreleri uzadıkça fonksiyonel sonuçların daha iyi olacağı kanısındayız. Sistem uygulamasının tecrübe gerektirmesi ve özellikle yaygın olarak sadece bir eksternal fiksatör olarak görülmesi ve bu yönde uygulanması en büyük dezavantajıdır. Çünkü bu şekilde kullanıldığında komplikasyon oranının arttığı kanısındayız. 80
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY Knee is one of the most important joints that provide our mobilization during daily activities. The tibia plateau which is one of the surfaces of knee joints is very important to perform its functions. Nowadays, proportional to the improvement technology, especially in our country knee joint is exposed to trauma most commonly because of increasing traffic accidents. The first purpose is is to provide the anatomical reduction of joint surfaces and the functional use of extremity. The second aim is to prevent the periarticular fibrozis in early period and osteoarthrozis in late period. There are many opinions in the therapy of tibia plateau fractures. Some authors practice cast, traction and brace as conservative methods. But the other group prefer open reduction and internal fixation. Currently, the Ilizarov system is popular in therapy of tibia plateau fractures and being used very succesfully and effectively. Tibia plateau fractures are complicated injuries with bone, connective and cartilage tissues. In this study, we aim to examine retrospectively the patients with diagnosis of tibia plateau fracture who treat by Ilizarov system in our clinic. 81