Periferik sinirin akut kompresyonunda dihidroepiandrosteron tedavisinin fonksiyonel iyileşmeye etkisi
  1. Tez No: 70631
  2. Yazar: EFTAL GÜDEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
60 6. ÖZET Bu çalışmada, akut kompresyona uğratılan ve sonrasında Dehidroepiandrosteron (DHEA) ile tedavi edilen rat siyatik sinirindeki fonksiyonel iyileşme değerlendirildi. Sağ siyatik sinir, 17.4 N basınç ile 5 dakika ezilirken sol siyatik sinir kontrol olarak kullanıldı. Grup Fde sinire sadece kompresyon uygulandı. Grup II' de kompresyondan 30 dakika sonra 0.1 cc etilen glikol (DHEA'in kimyasal taşıyıcısı) subepinöral olarak enjekte edildi. Grup IIFde yine 30 dakika sonra sinir, 0.1 cc 10 mg/ml DHEA subepinöral enjeksiyon ile dekomprese edildi. Hayvanlar 3, 6 ve 12 haftalık takip periodlarına göre gruplandırıldılar. Haftalık siyatik fonksiyon indeksleri (SFÎ) ve ayak parmaklan kontraktür ölçümleri yapıldı. Histomorfometrik olarak sinirler 1 total miyelinli lif sayısı, 2 sinir lifi çapı, 3 Miyelin kalınlığı ve 4 akson/sinir lifi kesit oram (G oram) olacak şekilde analiz edildiler.
Özet (Çeviri)
61 7. SUMMARY This study evaluated the recovery of the rat sciatic nerve following crush injury treated with decompression and Dehydroepiandrosterone (DHEA). The right sciatic nerve was crushed (17.4 N) for five minutes and the left served as a sham-control. In group I, following crush injury, skin incision was closed. In group II, 30 minutes following crush, O.lcc of vehicle (ethylene glycol) was injected subepmeurialry. In group HI, 30 minutes after crush, the nerve was decompressed by subepineurial injection of O.lcc of 10mg/ml of DHEA. Animals were divided into 3, 6 and 12 week follow-up periods. Weekly evaluation of sciatic functional index (SFI) and toe contracture angles was performed. As histomorphometrically, nerves were analyzed for: (D the total number of myelinated fibers, © fiber diameters, © myelin thickness and ® axon/fiber cross sectional ratio.