Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuranların erişkin aşıları hakkında bilgileri ve aşılanma davranışları
The adult vaccines information and vaccination status who applied to General Internal Medicine Polyclinic of Ankara University Medicine Faculty
  1. Tez No: 706325
  2. Yazar: AYŞEGÜL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran bireylerin erişkin aşıları hakkında bilgileri ve aşılanma durumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 24 sorudan oluşan sosyodemografik bilgileri, erişkin aşıları hakkında bilgi ve aşılanma davranışını içeren anket 21 Haziran 2021-26 Temmuz 2021 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden bireylere uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizi SPSS Versiyon 15.0 programı kullanılmıştır. Nitel değişkenler için Ki-kare testi yardımıyla karşılaştırılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate The Adult Vaccines Information and Vaccination Status Who Applied to General Internal Medicine Polyclinic of Ankara University Medicine Faculty. Materials and methods: The questionnaire consisting of 24 questions, including sociodemographic information, information about adult vaccinations and vaccination behavior, was applied to individuals who applied to Ankara University Faculty of Medicine General Internal Medicine Polyclinic between 21 June 2021 and 26 July 2021 and agreed to participate in the study. SPSS Version 15.0 program was used to analyze the data obtained from the questionnaire. The qualitative variables were compared with the help of the Chi-square test. Statistical significance level was accepted as