Ankara ilinde üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde eğitim gören aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin demans ile ilgili bilgi, farkındalık ve yönetimi
Knowledge, awareness and management of dementia by family medicine residents studied at university and educatinal research hospitals in Ankara
- Tez No: 706327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELDA TEKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Family Medicine, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Demans bağımlılık yaratan ve engelli bırakan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusu giderek artmaktadır ve demans yaşlı nüfusta en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Aile hekimleri, birinci basamak bakım sağlayıcıları olarak yaşlı nüfusun çoğunluğu ile düzenli temas halindedir ve demansın değerlendirilmesi, demansa özgü tedavi ve bakımın başlatılmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma birinci basamakta görev yapacak olan, aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin demans ile ilgili bilgi, yönetim ve farkındalık düzeyini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin demans/Alzheimer Hastalığı ile ilgili bilgi, farkındalık ve yönetimini değerlendirmek amacıyla Nisan/2021 ve Mayıs/2021 tarihleri arasında yapılan, gereken verilerin prospektif yöntemle toplandığı kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Veriler elektronik ortamda anket formuyla elde edildi ve verilerin analizi için IBM SPSS 15.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Dementia is an important public health problem that causes dependency and disability. The elderly population is increasing all over the world and in our country and dementia is one of the most common diseases in the elderly population. Family physicians, as primary care providers, are regularly contact with the majority of the elderly population. In addition, family physicians plays a crucial role in evaluation of dementia and initiating dementia-specific treatment and care. This study aimed to investigate the knowledge, management and awareness level of family medicine residents who will work in primary care. Materials and Methods: This study is a cross-sectional and descriptive study conducted between April 2021 and May 2021 in order to evaluate the knowledge, awareness and management about dementia by family medicine residents who working in the province of Ankara, furthermore, in which the all necessary data were collected by prospective method. The data were collected by electronic questionnaire form and IBM SPSS 15.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) package program was used for data analysis.