Akut pankreatitli hastalarda fekal kalprotektin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of fecal calprotectin level in patients with acute pancreatit
- Tez No: 706377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH TOKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akut pankreatit (AP), pankreasın lokal hasarına, sistemik inflamatuar yanıt sendromuna ve organ yetmezliğine neden olabilecek bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Dünya genelinde, yüksek morbiditeye ve yüksek tedavi maliyetlerine sebep olmaktadır. Kalprotektin; nötrofillerin sitoplazmasında bulunan, immunmodülatör, antimikrobiyal ve antiproliferatif özelliklere sahip olan, kalsiyum bağlayıcı bir proteindir. İnflamatuvar durumlarda nötrofillerin parçalanması sonucu sitoplazmadan çıkarak serbest hale geçer. Son zamanlarda birçok inflamatuvar hastalığın aktivitesi ile kalprotektin düzeyi arasında ilişki bulunmuştur. Bu çalışmamızda AP tanılı hastalardaki fekal kalprotektin düzeyindeki artışı ve hastalığın şiddeti ile ilişkisini incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis (AP) is a gastrointestinal system disease that can cause local damage to the pancreas, systemic inflammatory response syndrome and organ failure. It causes high morbidity and high treatment costs worldwide. Calprotectin is a calcium-binding protein found in the cytoplasm of neutrophils which has immunomodulatory, antimicrobial and ant proliferative properties. In inflammatory conditions, it is released from the cytoplasm because of fragmentation of neutrophils. Recently, a relationship has been found between the activity of many inflammatory diseases and the level of calprotectin. In this study, we aimed to examine the increase in fecal calprotectin level in patients with AP and its relationship with the severity of the disease.