Kalsiyum hidroksit, klorheksidin jel, curcumin(zerdeçal) ve aloe veranın kanal içi medikament olarak kullanıldığında enterococcus faecalis üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of calcium hydroxide, chlorhexidine gel, curcumin (turmeric) and aloe vera on enterococcus faecalis when used as intracanal medicament
  1. Tez No: 706381
  2. Yazar: ZEINEP CHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMRE İRİBOZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kalsiyum hidroksit, klorheksidin jel, curcumin(zerdeçal) ve aloe veranın kanal içi medikament olarak kullanıldığında enterococcus faecalis üzerine etkisinin değerlendirilmesi Öğrenci Adı: Zeinep Chasan Danışman Adı: Doç. Dr. Emre İriboz Amaç: Bu çalışmanın amacı, 50 adet çekilmiş tek köklü tek kanallı insan dişlerine 4 farklı kanal içi medikament uygulanarak hazırlanan örneklerin kök kanallarından izole edilen“Enterococcus faecalis”bakterisinin dezenfeksiyonuna etkisinin koloni sayımına dayalı teknikle karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için 40 adet tek köklü tek kanallı ve 10 adet kontrol grubu (5 adet pozitif, 5 adet negatif kontrol grubu) olmak üzere toplam 50 adet çekilmiş insan dişi seçilmiştir. Her grupta 10 diş olmak üzere uygulanacak olan medikamentlere göre 4 gruba ayrılmıştır. Daha sonra giriş kaviteleri hazırlanmış ve dişler Protaper Next (Dentsply Maillefer, Switzerland) döner alet eğeleri ile şekillendirildikten sonra“Enterococcus faecalis”bakterisi kök kanallarına inokule edilmiş ve üremeleri sağlanmıştır. Kök kanallarına“Enterococcus faecalis”bakterisinin inokülasyonundan sonra kök kanallarına kalsiyum hidroksit, klorheksidin jel, aloe vera jel ve distile su ile karıştırılmış curcumin tozu uygulanmıştır. Daha sonra örnekler“Enterococcus faecalis”bakterisinin dezenfeksiyonunun kıyaslanması için, hücre kültürü yöntemi ile incelenmiştir. 4 farklı kök kanal medikamenti uygulanan her grup grup içi olarak ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kanal içi medikament kullanımı öncesi ölçülen bakteri sayısında grup ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmezken (pb=0,879>0,05); kanal içi medikament kullanımı sonrası ölçülen bakteri sayısı açısından grup ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (pc=0,0001
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of the effect of calcium hydroxide, chlorhexidine gel, curcumin (turmeric) and aloe vera on enterococcus faecalis when used as intracanal medicament Name of Student: Zeinep Chasan Name of Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Emre İriboz Purpose: The aim of this study is to compare the disinfection effect of“Enterococcus faecalis”bacteria isolated from root canals of samples prepared by applying 4 different intracanal medicaments to 50 extracted single-rooted single-canal human teeth, in comparison with colony count-based technique. Materials and Methods: A total of 50 extracted human teeth were selected for our study, including 40 single-rooted single-canal and 10 control groups (5 positive and 5 negative control groups). They are divided into 4 groups according to the medicaments to be applied, with 10 teeth in each group. Afterwards, the access cavities were prepared and the teeth were shaped with Protaper Next (Dentsply Maillefer, Switzerland) rotary instrument files, and the“Enterococcus faecalis”bacteria were inoculated into the root canals and their growth was ensured. After the inoculation of“Enterococcus faecalis”bacteria in the root canals, calcium hydroxide, chlorhexidine gel, aloe vera gel and curcumin powder mixed with distilled water were applied to the root canals. Then, the samples were examined by cell culture method to compare the disinfection of the“Enterococcus faecalis”bacteria. Each group in which 4 different root canal medications were applied was compared within and between groups. Results: While there was no statistically significant difference between the group averages in the number of bacteria measured before intracanal medicament use (pb=0.879>0.05); A statistically significant difference was found between the group averages in terms of the number of bacteria measured after intracanal medicament use (pc=0.0001