Romatoloji kliniği takipli ankilozanspondilit hastalarının biyolojik tedaviyanıtlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 706409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
SpA ailesinin prototipi olan AS; kronik, ilerleyici, temel olarak aksiyel inflamasyon ile omurga ve sakroiliak eklemleri tutan, etiyolojisi bilinmeyen bir hastalıktır. Hastalık ağır ve kronik ağrı, iskelet deformiteleri, fiziksel sakatlık ile seyredebileceğinden mümkün olan en erken zamanda tedavi başlatılmalıdır. TNF inhibitörleri AS tedavisinde köklü değişikliklere yol açmıştır. Bu çalışmada, AS hastalarında biyolojik ajanlara tedavi yanıtını, bu yanıtın demografik ve klinik parametreler ile ilişkisini ve anti-TNF ajanların birbirine üstünlükleri olup olmadığı değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 2013-2018 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Kliniğinde AS tanısı ile tedavi edilmiş 212 hasta alındı. Bu hastalarda demografik ve klinik veriler retrospektif olarak tarandı. Windows işletim sistemi SPSS (versiyon 17, Chicago, IL, USA) programı kullanılarak değerlendirildi. Sonuçları ortalama değer ± SD olarak verildi.
Özet (Çeviri)
AS, the prototype of the SpA family; is a chronic, progressive disease of unknown etiology, involving mainly spinal and sacroiliac joints with axial inflammation. Since the disease can progress with severe and chronic pain, skeletal deformities and physical disability, treatment should be initiated as soon as possible. TNF inhibitors have led to drastic changes in the treatment of AS. In this study, we aimed to evaluate treatment response to biological agents in AS patients, and the relationship of said response to demographic and clinical parameters, and whether anti-TNF agents have superiority to each other. 212 patients who were treated with the diagnosis of AS in the Department of Rheumatology, Department of Internal Medicine of Trakya University Faculty of Medicine between 2013-2018 were included in this study. Demographic and clinical data were reviewed retrospectively in these patients. The data was evaluated using Windows operating system SPSS (version 17, Chicago, IL, USA). Results were given as mean ± SD.