Sanayileşme politikalarına talep yanlı bir yaklaşım
- Tez No: 706410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dünya ekonomisinde yaşanan 2008-2009 küresel finansal kriz sonrasında sanayaileşme politikaları önem kazanmıştır. Sanayileşme politikaları tekrar önem kazanmakla birlikte yapılan sanayileşme çalışmaları ve uygulanan sanayi politikaları genel olarak arz yanlı bir yaklaşım içermektedir. Talep faktörünü dikkate alan çalışmalar olmakla birlikte genel olarak talep dinamiğinin ihmal edilmektedir. Ancak Sanayi Devrim'inden beri sanayileşme ve kalkınmada talep önemli bir dinamik oluşturmuştur. Çünkü yeterli bir talep dinamiği oluşmadığı sürece sadece arz yanlı bir yaklaşımla sürdürülebilir bir iktisadi büyüme ve kalkınmadan bahsedilemez. Dolayısıyla sürdürülebilir bir iktisadi büyüme ve kalkınma için arz ve talep dinamiklerini birlikte değerlendirilmelidir. Bu bağlamda tezin amacı sanayileşme politikalarında talep dinamiğini incelemek ve önemini vurgulamaktır. Bu çalışmada özellikle imalat sanayi sektöründe nihai talebin katma değer yaratma süreci analiz edilmiştir. Bunun için girdi-çıktı modellerinden yararlanılmıştır. Girdi-çıktı modelleri bir ekonomide spesifik bir sektörün ekonomide katma değer yaratma potansiyelini net bir şekilde analiz etmek için uygun bir yöntemdir. Dünya girdi-çıktı veri tabanından (WIOD) 11 ülkenin ulusal girdi-çıktı tablosu (NIOT) kullanılmıştır. Analize dahil edilen 11 ülke şunlardır; Almanya, Fransa, Japonya, Güney Kore, Brezilya, Hindistan, Rusya, Çin, Meksika, Endonezya ve Türkiye. WIOD veri tabanında 43 ülkenin 2000-2014 dönemlerine ait ve 56 alt sektörden oluşan ulusal girdi-çıktı tablosu yer almaktadır. Girdi-çıkıt modelleri yardımıyla talep ayrıştırılması yapılarak her bir talep bileşenin bu ülkelerin ekonomilerinde katma değer yaratma süreci analiz edilmiştir. İmalat sanayi sektörü için yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre özellikle gelişmekte olan ülkelerde imalat sanayi üretimi yurtiçi talebe yöneliktir. Gelişmiş ülkelerde ise yurtdışı talebe yöneliktir. Ayrıca talep yanlı yaklaşımla elde edilen bulgulara göre imalat sanayi sektörü ekonomilerde önemli bir dinamik oluşturmaktadır. İmalat sanayi sektöründe talep dinamiğinin sürülebilir olabilmesi için geliri artıran, orta sınıfın büyümesini sağlayan, çeşitliliği artıran, yoksulluğu azaltan ve ihracatın kapasitesini artıran talep yanlı politikalar üretilmelidir.
Özet (Çeviri)
After the 2008-2009 global financial crisis in the world economy, industrialization policies gained importance. Although industrialization policies are gaining importance again, industrialization studies and industrial policies implemented generally involve a supply-side approach. There are studies taking account the demand factor but generally demand dynamics are neglected. However, the demand has created an important dynamic in industrialisation and development since the Industrial Revolution. Because unless there is an adequate demand dynamic, only with a supply-side approach cannot be talked about a sustainable economic growth and development. Therefore, for a sustainable economic growth and development supply and demand dynamics should be evaluated together. In this context, the aim of this thesis is to examine the demand dynamics and emphasize its importance in industrialisation policies. In this study especially in the manufacturing sector, the process of creating value added from final demand has been analysed. For this, input-output models are used. In an economy, for analysing potential to create value added of a specific sector input-output models are good method. National input-output table (NIOT) of 11 countries from world input-output database (WIOD) was used. Germany, France, Japan, South Korea, Brazil, India, Russia, china, Mexico, Indonesia, and Turkey were included in the analysis. There are national input-output tables of 43 countries for 2000-2014 period and consisting of 56 sub-sectors in the WIOD database. The process of creating the value added of each demand component in the economies of these countries was analysed by parsing the demand with the help of input-output models. According to the obtained findings, especially in developing countries, manufacturing industry production is directed towards to the domestic demand. But in developed countries manufacturing production is directed toward to the foreign demand. Also, according to the findings obtained from demand-side approach analyses, the manufacturing industry sector constitutes an important dynamic in economies. Demand-side policies that increase income, increase the growth of the middle class, increase diversity, reduce poverty and increase the capacity of exports should be developed in order to drive the demand dynamic in the manufacturing industry sector.