Girişimcilik perspektifinde Türkiye'nin Avrupa Birliğindeki gıda güvenliğinde yeri
Inentrepreneurship perspective Turkey's in the European Union the place in food safety
  1. Tez No: 706415
  2. Yazar: VUGAR DAVIDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Girişimcilik perspektifinde değerlendirilmek ve Türkiye'nin gıda güvenliğinde Avrupa Birliğindeki yerini araştırmak amacıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan TÜİK verileri yıllar bazında elde edilerek Avrupa birliği ülkeleri ile karşılaştırılmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinin gıda güvenliği verileri uluslararası platformda yer alan Eurostat, Europages, OECD, Statista ve Worldmeters'ten elektronik ortamda elde edilmiştir. Elde edilen verilerle ülkelerin ithalat ve ihracat verileri karşılaştırılarak gıda harcaması ve gıda güvenliği verileri elde edilmiştir. Gıda ürünleri sektörlere ayrılarak gıda harcaması içindeki payı hesaplanmıştır. Kümeleme analizi yapılarak ülkelerin yer aldığı kümeler belirlenmiş ve aynı kümede yer alan ülkelerin gıda verileri karşılaştırılmıştır. Analizde kullanılan verilerin uygunluğunu test etmek için Anova testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to be evaluated in the perspective of entrepreneurship and to investigate the place of Turkey in the European Union in food safety, the data of TUIK in the Public Disclosure Platform (KAP) were obtained on a yearly basis and compared with the European Union countries. Food safety data of European Union countries were obtained electronically from Eurostat, Europages, OECD, Statista and Worldmeters, which are on the international platform. By comparing the obtained data with the import and export data of the countries, food expenditure and food safety data were obtained. Food products were divided into sectors and their share in food expenditure was calculated. Cluster analysis was performed to determine the clusters in which the countries are located and the food data of the countries in the same cluster were compared. Anova test was performed to test the suitability of the data used in the analysis.