Elektronik sözleşmelerin kurulması ve geçerlilik şartları
Establishment and validity conditions of electronic contracts
- Tez No: 706416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnternet teknolojisinde meydana gelen gelişmeler sonucunda, sözleşme kurmak için daha öncesinde kullanılmakta olan telefon, faks, televizyon, radyo gibi araçlar artık yerini web sitesi, e-posta ve iletişim uygulaması gibi araçlara bırakmıştır. Bu bakımdan ortaya çıkan yeni durumlara uyum sağlayıp çıkabilecek sorunlara çözüm bulmak ve gerçekleştirilen işlemlerde güven tesis edip faaliyetlerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla hem uluslararası kuruluşlar hem de ülkeler internet ortamında gerçekleştirilen ticari faaliyetler konusunda hukuki düzenlemeler yapmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; elektronik sözleşmenin tanımı, hukuki niteliği, türleri ve kuruluş şekilleriyle birlikte elektronik sözleşmelere yönelik yapılan düzenlemeler ve elektronik sözleşmelerin benzer işlemlerden farkları ortaya koyulacaktır. İkinci bölümde, elektronik sözleşmenin kurulma aşamalarına ve elektronik sözleşmenin geçerli olabilmesi için gerekli olan şartlara yer verilecektir. Son bölümde ise, tüketicilerin tarafı olduğu elektronik sözleşmeler bakımından tüketicileri korumaya yönelik düzenlemeler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of developments in internet technology, tools such as telephone, fax, television and radio, which were previously used to establish contracts, have been replaced by tools such as website, e-mail and communication application. For this reason, both international organizations and countries make legal regulations on commercial activities carried out on the Internet in order to adapt to new situations and find solutions to problems that may arise, and to contribute to the development of activities and to establish trust in transactions. In the first part of the study; the definition of electronic contract, legal nature of electronic contracts, electronic contract types and forms of establishment of electronic contracts, as well as the regulations made for electronic contracts and the differences of electronic contracts from similar contracts will be presented. In the second part, the stages of establishment of the electronic contract and the conditions necessary for the electronic contract to be valid will be included. In the last part, regulations to protect consumers in terms of electronic contracts to which consumers are a party will be discussed.