Kapak ile sürülen kavite akışı probleminin değişik sınır şartlarındaki sayısal çözümü
Numerical solutions of lid-driven cavity problem under different boundary conditions
  1. Tez No: 706431
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akışkanlar mekaniği alanının temel konularından olan kavite akış problemlerinin analizi, bu tezde iki boyutlu olarak ele alınmış olup kapak ile sürülen farklı sınır şartlarında sayısal çözüm ile yapılmıştır. Kavite akışının analizinde Sonlu Farklar Metodunun yanı sıra mühendislik uygulamalarında kullanımı pek yaygın olmayan Diferansiyel Quadrature Metodu (DQM) kullanılmıştır. Çözümde Diferansiyel Quadrature Metodunun seçilmesinin sebebi diğer sayısal yöntemlere nispeten daha az işlem adımıyla daha ayrıntılı sonuçların elde edilebilmesi göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The analysis of lid-driven cavity flow, which is one of the basic subjects of fluid mechanics, is handled in two dimensions is solved numerically under different boundary conditions. In addition to the Finite Difference Method, the Differential Quadrature Method (DQM), which is not widely used in engineering applications, was used in the analysis of lid-driven cavity flow. The reason for choosing the Differential Quadrature Method in the solution is that more detailed results can be obtained with less processing steps compared with other numerical methods.