Educational environment in the digital age: Enhancing of innovation in higher education
Dijital çağda eğitim ortamı: Yükseköğretimde inovasyonun arttırılması
- Tez No: 706457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABA GAMZE ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz dijital çağda inovasyonun öğretmenler üzerindeki etkisini göstermek ve sunmak amacıyla, ayrıca modern çağda eğitim ortamının nasıl geliştiğini ve Kazakistan'nın Nur-Sultan kentinde öğretmenlerin dijital çağda eğitim sistemini nasıl tasarladığını incelemek için bu tez yazılmıştır. Çalışma Kazakistan'ın Nursultan şehrinde 2 özel ve 2 devlet üniversitesinden öğretmenlerin deneyimlerine dayanmaktadır. Elde bulunan kaynaklardan güvenilir veriler elde etmek için anket metoduna dayanarak konu hakkında karşılıklı olarak diyalog halinde yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı, görüşmeler açık uçlu olarak dijital ortamda yapılmış olup kayıt altına alınmıştır. Görüştüğümüz toplam 32 kişiden, 16'sı kamu öğretim üyesi ve 16'sı özel öğretim üyesi olmak üzere, yorumlarının son derece adil ve dürüst yapılması istendi.Görüşmede'ki sorular diğer öğretmenlere sorulan sorular arasında biraz farklılık gösterilmiş olsada soruların özü aynıydı.Nisan-Mayıs 2021 tarihleri arasında eşgüdümlü görüşmeler yapıldı. Öğretmenlerin öğretme ve öğrenmeye ilişkin kendi kişisel değerleri ve düşünceleriyle uyumlu yenilikleri takip etme ve kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu gözlemlendiğinden, öğretmenlerin dijital teknolojiler hakkındaki dünya görüşleri teorik temele oturtulmuştur.Öğretmenlerin dijital teknolojilerin kullanımına ilişkin zihniyet ve bakış açıları'da tartışılmaktadır. Sonuç olarak; durumu daha iyi anlamak için bir bütün olarak birçok zorluğa ve altta yatan görüşlere ışık tutmak çok önemlidir, ayrıca bu çalışmanın amacı dijital teknolojilerin kullanımı yoluyla dijital inovasyonun öğretmenleri ve günlük iş faaliyetlerini nasıl etkilediğini ve öğretim şeklini anlatmaktadır. Bu çalışmanın bulgusu; inovasyonun eğitimde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.Öğrencilere ve öğretmenlere saha gezilerine katılmaları için ilham verir.Aynı zamanda üniversiteye'de yarar sağlar, çünkü öğrencileri üst düzey akıl yürütme becerilerini kullanarak zorluklarla başa çıkmayı öğretir.Öğrenciler, araştırmacılar, devlet görevlileri, eğitim yerleri ve diğer öğretmenlerin tümü paylaşılan öğrenme ortamının bir parçası olarak anılır.
Özet (Çeviri)
This dissertation illustrates and presents effect of innovation on teachers in the digital era. It also looks into how the educational environment has evolved in the modern era, and how teachers are designing educational environment in this digital age in the Nur-Sultan city of Kazakhstan. The study is based on the experiences of teachers from 2 private and 2 state universities in Kazakhstan's capital Nur-Sultan. In order to acquire reliable and trustworthy data, semi-structured interviews were used in the survey methodology.The interviews were field and recorded. Each of the 32 total individuals that we interviewed, 16 teachers from public and 16 from private were asked to give an approved consent for fair use of their comments. The design of the interview questions varied slightly between those questions asked to the teachers. Driven interviews took place between April and May 2021. Teachers' worldviews about digital technologies are built into the theoretical foundation, as it has been observed that teachers are most likely to follow and use innovations that align with their own personal values and thoughts on teaching and learning. The mindset and perspective of teachers about the use of digital technologies is also discussed. As a result, it is critical to throw light on many difficulties and underlying opinions in order to have a better understanding of the situation as a whole. As a result, the aim of this study is to examine the way of teaching and how digital innovation effect the teachers and their daily job activities through the use of digital technologies. The finding of this study shows that innovation plays an important role in education. It inspires students and teachers to participate in field trips. It also benefits university because it forces students to tackle difficult challenges using higher-order reasoning skills. Students, researchers, government officials, places of instruction, and other teachers are all mentioned as part of the shared learning environment. Education tends to be influenced by digital technology.