Afet yönetiminde proje (matriks) tipi örgütlenme: Yunanistan afet yönetimine bir model önerisi
Project (matrix) organization in disaster management: Disaster management model proposal for Greece
  1. Tez No: 706455
  2. Yazar: CHAKAN PISKA MEMETALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ VOLKAN AKYÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde teknolojinin ve küresel ısınmanın bir diğer etkisi olarak afetlerin meydana gelme sıklıklarının artması ve türlerine yeni çeşitlerin eklenmesi olmuştur. Yunanistan gerek coğrafi gerekse de bulunduğu konum açısından afetselliği yüksek bir ülkedir. Mevcut afet yönetim sistemi afetlerde müdahale açısından yetersiz kalmakta bu da özellikle can kayıplarının artmasına sebebiyet vermektedir. Afetlere müdahalede ana sorunlardan bir tanesi koordinasyon ve iletişimdir. Afetlerin meydana geldiği dönemlerde afet sırasında ve sonrasında yaşanan kaos, koordinasyon ve iletişimi ciddi anlamda etkilemektedir. Bunun müdahalelere yansıyan etkisi de zaman kayıplarının yaşanması ve özellikle afetlerden sonra altın saatler olarak nitelendirilen ilk 72 saatin bir bölümü koordinasyonun sağlanması ve iletişim bozukluklarının giderilmesini düzeltmekle geçmektedir. Bu çalışmada afet yönetim sistemine alışılagelmiş modelden farklı olarak bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, another effect of technology and global warming has been the increasing frequency of disasters and the addition of new varieties to their species. Greece is a country with a high disaster level, both geographically and in terms of its location. The current disaster management system is inadequate in terms of disaster response, which leads to an increase in casualties. One of the main problems in disaster response is coordination and communication. The chaos during and after disasters seriously affects coordination and communication. The effect of this reflected in the interventions is to experience time losses and especially after disasters, some of the first 72 hours described as golden hours are spent coordinating and correcting communication disorders. In this study, a model proposal was presented to the disaster management system, unlike the usual model.