Turizm destinasyonun algılanan değerinin turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerine etkisi: Assos örneği
The effect of the perceived value of tourism destination on tourist satisfaction and revisition: The case of Assos
- Tez No: 706476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Turizm hizmet çeşitliliği ve turistlerin gereksinimleri, destinasyonlardan algılanan değer anlayışının kişiden kişiye göre değiştiğini göstermektedir. Turistlerin destinasyonlardan algıladıkları değer yargısı hem memnuniyetini etkilerken hem de gelecekte tekrar ziyaret etme niyetleri üzerinde büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, algılanan değerin memnuniyet ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisini koymaktır. Araştırma verileri 484 kişiden elde edilen anket formu ile ortaya konulmuştur. Anket formu uygulamasında tesadüfi olmayan araştırma yöntemlerinden kolayda örnekleme tercih edilmiş, elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerine keşfedici faktör analizi, t testi, ANOVA testi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularında algılanan değer alt boyutlarından parasal maliyetler, duygusal deneyim ve itibar boyutlarının turist memnuniyeti üzerinde anlamlı etkisi olduğunu tespit edilmiştir. Algılanan değer alt boyutlarından parasal maliyetler ve duygusal deneyim boyutlarının tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Destinasyon imajı, parasal olmayan maliyetler ve turistik hizmet kalitesi boyutlarının ise turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyetleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The diversity of tourism services and the needs of tourists show that the perception of value perceived from destinations varies from person to person. The value judgment perceived by tourists from destinations affects both their satisfaction and their intention to revisit in the future. In this context, the aim of the research is to determine the effect of perceived value on satisfaction and revisit intention. The research data was revealed using a survey of 484 people. Easy sampling from non-random research methods was preferred in the survey form application and the data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 package program. Explanatory factor analysis, t test, ANOVA test, correlation and regression analysis were applied to the research data. In the research findings, it has been determined that monetary costs, emotional experience and reputation dimensions, which are the sub-dimensions of perceived value, have a significant effect on tourist satisfaction. It has been determined that monetary costs and emotional experience dimensions of perceived value have a significant effect on revisit intention. It has been determined that destination image, non-monetary costs and touristic service quality dimensions do not have a significant effect on tourist satisfaction and revisit intentions.