Yönetişim ve glokalizm bağlamında neoliberalizmin kurumsallaşması: Dünya Bankası
Institutionalization of neoliberalism in the context of governance and glocalism: The World Bank
- Tez No: 706477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
1970'lerden itibaren küresel ekonomik sistem neoliberal politikalar ışığında yeniden bi-çimlendirilmeye başlanmış, Keynesyen“Refah Devleti”yaklaşımı yerine getirilen para-salcı ekonomik uygulamalar ile finansallaşma yaygınlaşarak derinleşmiştir. Ekonomik sistemin dönüşümü, kurumsal düzeyde bir dönüşümü de beraberinde getirmiştir. Eko-nomik bağımlılığın özellikle finansallaşma yoluyla arttığı sistemde devletlerin de yapısal bir değişime gitmesi gerekli görülmüş ve bu yönde yerelleşme, özelleştirme gibi uygula-malarla yeni yönetişim modelleri ortaya koyulmuştur. Dünya Bankası bu sürecin yol hari-tasının oluşturulduğu merkezi bir kurumdur. Bu çerçevede tezin amacı, neoliberal politi-kaların uygulanma stratejileri olarak yönetişim ve glokalizm kavramlarının Dünya Banka-sı üzerinden nasıl kurumsallaştırıldığını göstermektir. Söz konusu süreçte ulus devletlerin bilhassa egemenlik alanında geçirdiği dönüşüm ile Dünya Bankası uygulamaları arasın-daki ilişkiye odaklanılmıştır. Glokalizm ve yönetişim bağlamında, Dünya Bankası'nın söylemleri ile uygulamaları arasındaki tutarlılık sorgulanmıştır. Nitel araştırma yöntemi-nin kullanıldığı tezde araştırma verileri, doküman incelemesi yöntemi ile elde edilmiştir. Bu çerçevede Dünya Bankası'nın kurucu anlaşması, yıllık raporları, başkanının ve üst yönetim birimlerinin resmi açıklamaları gibi birincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalış-mada, Dünya Bankası rehberliğinde yerelleşme politikaları uygulanırken ulus devletlerin merkeziyetçi yapılarının aşındığı ve fakat küresel ağlarla inşa edilen sistemin giderek merkezileştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1970s, the global economic system has begun to be reshaped in the light of neoliberal policies, financialization has become pervasive and deepened with monetary economic practices that have replaced the Keynesian“Welfare State”approach. The transformation of the economic system has brought about a transformation at the institu-tional level. In the system where economic dependency increased especially through financialization, it was propounded necessary for the states to perform a structural chan-ge, and new governance models were put forward with practices such as localization and privatization in this direction. The World Bank is the central institution from which the roadmap of this process is created. In this context, the aim of the thesis is to reveal how the concepts of governance and glocalism as the implementation strategies of neo-liberal policies are institutionalized through the World Bank. In the process in question, the relationship between the transformation of nation states, especially in the field of sovereignty, and the World Bank practices has been focused. In the context of glocalism and governance, the consistency between the discourses and practices of the World Bank has been questioned. In the thesis in which the qualitative research method was used, the research data were obtained by the document analysis method. In this context, primary sources such as the founding agreement of the World Bank, annual reports, of-ficial statements of the president and senior management units were utilized. In the study, it was concluded that the centralized structures of nation states were eroded whi-le localization policies were implemented under the guidance of the World Bank, but the system built with global networks became increasingly centralized.