Transtibial protez kullanan bireylerde sağlam tarafta tabanlık kullanımının plantar basınç ve postüral stabiliteye anlık etkisi
Instant effect of the use of solid insoles on plantar pressure and postural stability in individuals using transtibial prosthesis
  1. Tez No: 706621
  2. Yazar: ONUR AKBEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tek taraflı alt ekstremite protezi kullanan bireylerde sağlam ekstremite üzerindeki aşırı yüklenme ve yürüyüş simetrisindeki bozulmalar önemli bir endişe kaynağıdır. Bu çalışmada transtibial protez kullanan bireylerin sağlam ekstremitesinde tabanlık kullanımının plantar pasınç ve postüral stabiliteye anlık etkisini incelemek amaçlandı. Çalışma transtibial protez kullanan 18-65 yaş aralığındaki 16 unilateral transtibial ampute üzerinde yapıldı. Ayak postürü Ayak Postür İndeksi, kalkaneus açısı CJ Ortho mobil uygulaması (Collège des Jeunes Orthopédistes – CJO) ve universal gonyometrik ölçüm, ayak plantar basıncı ve postüral stabilite Sensor Medica®️ sistemi ile değerlendirildi. Tabanlık öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmeler anlık olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Overloading on the contralateral limb and impaired gait symmetry in individuals using unilateral lower limb prosthesis are a major concern for amputees. The aim of this study was to investigate to effect of using insoles on the contralateral extremities of individuals using transtibial prosthesis on plantar pressure and postural stability. The study was performed on 16 unilateral transtibial amputees between the ages of 18-65, using transtibial prosthesis. Evaluation of foot posture (Foot Posture Index), measurement of calcaneus angle (CJ Ortho - Collège des Jeunes Orthopédistes - CJO) for postural stability and plantar pressure Sensor Medica®️ (Guidonia Montecelio, Rome, Italy) data before and after insoles recorded as. The statistical analysis of the study was performed using SPSS 21.00.