PIAAC 2015 sayısal becerilerini etkileyen değişkenler açısından Türkiye-Singapur karşılaştırması
Turkey-Singapore comparison in terms of variables affecting PIAAC 2015 numeracy skills
- Tez No: 706622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada PIAAC 2015 uygulamasına katılan Türkiye'nin ve Singapur'un sayısal puanlarını yordayan değişkenleri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma uygulamaya katılan, 16-65 yaş arasındaki Türkiye'de 5199, Singapur'da 5394 yetişkin üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları, PIAAC uygulamasındaki sayısal beceri testi ve arka plan anketidir. Verilerin çözümlenmesinde çoklu doğrusal regresyon tekniğinden yararlanılmıştır. PIAAC arka plan anketinde yer alan cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve son 12 ayda herhangi bir eğitim-öğretim faaliyetine katılma durumu değişkenleri kullanılarak her iki ülke için çoklu doğrusal regresyon çözümlemesi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve son 12 ayda herhangi bir eğitim-öğretim faaliyetine katılma durumu her iki ülke için manidar birer yordayıcıdır. Bu değişkenler Türkiye PIAAC sayısal puanları varyansının yaklaşık %33'ünü, Singapur PIAAC sayısal puanları varyansının ise yaklaşık %55'ini açıklamaktadır. Türkiye ve Singapur'daki yetişkinlerin sayısal puanlarını en fazla yordayan değişken, katılımcıların lisans mezunu olmasıdır. Eğitim düzeyinden sonra en fazla yordayıcı değişken yaş değişkenidir. Eğitim düzeyinin yüksek olması (lisans ve üzeri) ve yaş düzeyinin düşük olması (16-24 yaş arası) sayısal puanlarının güçlü birer yordayıcısıdır. Her iki ülkede de çalışma durumu sayısal puanlarını en az yordayan değişkendir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the variables predicting the numerical scores of Turkey and Singapore participating in the PIAAC 2015 application. The research was carried out on 5199 adults aged 16-65 dec old in Turkey and 5394 adults in Singapore who participated in the application. The data collection tools are the numerical skills test and the background questionnaire in the PIAAC application. In the analysis of the data, multiple linear regression technique was used. Multiple linear regression analysis was performed for both countries using the gender, age, education level, work status and participation status patterns of any educational and training activities in the last 12 months included in the PIAAC background survey. According to the research findings, gender, age, education level, employment status and participation in any education activities in the last 12 months are are significant predictors for both countries. These variables explain about %33 of the variance of the Turkish PIAAC numeracy skill scores and about %55 of the variance of the Singapore PIAAC numeracy skill scores. The variable that most predicts the numeracy skills of adults in Turkey and Singapore is that the participants have a bachelor's degree. The most predictive variable after the education level is the age variable. A high level of education (bachelor's degree and above) and a low level of age (between 16-24 years) are strong predictors of numerical scores. In both countries, the employment status is the variable that least predicts numeracy scores.