2015-2020 yılları aralığında çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğimizde yatarak takip ve tedavi edilen akut/kronik lenfadenopati hastalarının retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of the patients with lymphadenopathy when they were interned and treated at between 2015-2020 in chilhood health and disease
  1. Tez No: 697774
  2. Yazar: HATİCE DEMİRGAN ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne lenfadenopati nedeniyle yatırılarak takip ve tedavi edilen hastaların; epidemiyolojik, klinik, laboratuvar bulguları ile etiyolojik dağılımları ve özellikleri hakkında veriler elde edilmesi, literatürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 01.01.2015-31.12.2020 tarihleri arasında, kliniğimize 6 ay-18 yaş arasında lenfadenopati nedeniyle yatırılan hastaların epidemiyolojik, klinik, laboratuvar özellikleri ve bulguları elektronik dosyalarından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Toplamda 145 hasta dosyası incelendi ve 6 hasta yanlış ICD-10 kodu girilmesi, 5 hasta mezenter lenfadenopati olması ve 4 hasta ise lenfadenopati benzeri kitle tanısı alması ile değerlendirme dışı bırakıldı ve 130 lenfadenopati hastasının verileri toplandı. Değerlendirmeye alınan 130 hastanın 87'si (%66.9) erkek, 43'ü (%33.1) kızdı. Ortalama yaşları 6.2 ± 4.2 yıl bulundu. Benign grupta 123 (%94.6), malign grupta 7 (%5.4) hasta vardı. Hastalar enfeksiyon nedenli ve enfeksiyon dışı grup olarak sınıflandırıldığında, 98 (%75.3) hasta enfeksiyon nedenli, 32 (%24.7) hasta ise enfeksiyon dışı gruptaydı. Bakteriyel nedenli grupta 59 (%45.3) hasta, viral grupta ise 39 (%30) hasta vardı. Benign nedenli hastalarda en sık enfeksiyonlara bağlı görüldü ve bunlardan spesifik olmayan bakteriyel lenfadenit en sık saptandı. Viral etkenlere bağlı ise en sık EBV lenfadenit bulundu. Malign hastalarda en sık Hodgkin lenfoma vardı. Tetkiklerde PAAC grafisinde 9 hastada mediasten genişlemesi görüldü ve bu hastaların 6'sına malignite tanısı konuldu ve diğerlerinden 2'sine tüberküloz lenfadenit,1'ine tularemi tanısı konuldu. hastalarda USG'de LAP longitudinal/transvers çap oranı malign hastalarda benign hastalardan istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük değerdeydi ve yağlı hilus görünümü malign hastalarda belirgin daha az görüldü. Sonuç: Lenfadenopati, çocuk yaş grubunda çok sık karşılaşılan, çoğunlukla enfeksiyonlara ikincil olarak benign nedenlerden kaynaklanır. Özellikle adolesan dönemde karşılaşılan lenfadenopati duumlarında ise tek başına malignite gibi ciddi hastalık bulgusu göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıntılı bir anemnez ile şikayetlerin başlangıcı, seyri, hayvan teması, seyahat, bulaşıcı hastalıklarla temas ve ateş, halsizlik, kilo kaybı, gece terlemesi gibi B semptomları mutlaka sorgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to acquire data about epidemiologic, clinic, laboratory findings of the lymphadenopathy patients at pediatric clinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital and compare this data with the examples in literature. Materials (Patients) and Methods: Electronic files of epidemiologic, clinic and laboratory findings of the lymphadenopathy patients (in age range of 6 months to 18 years) who received treatment at pediatric clinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between 01.01.2015-31.12.2020 are examined retrospectively. Findings: Files of 145 patients are examined. 15 of them are left out, because 6 of them has wrong ICD-10 code, 5 of them has mesenteric lymphadenopathies, and 4 of them are diagnosed as (lymphadenopathic like mass). 87 (%66.9) of 130 examined patients are male and 43 (%33.1) of them are female. Average age is 6.2 ± 4.2 years. 123 (%94.6) of 130 patients are at benign group and 7 (%5.4) of them are at malign group. If the classification is based on infection, 98 (%75.3) of 130 lymphadenopathy is caused by infection, and 32 (%24.7) of them are caused by non-infectious diseases. 59 (%45.3) of 130 disease are in bacterial caused group and 39 (%30) of them are in viral caused group. In benign caused patients, the most common cause is infection based bacterial unspecific lymphadenitis. EBV lymphadenite is the most common diseases based on viral reasons. In malign patients, the most common disease is Hodgkin lymphoma. 9 of the patients have mediastine widening in their PAAC graphics. 6 of them has malignant diagnosis, 2 of them have tubercules lymphadenitis, and 1 of them has tularemia diagnosis. In statistical meanings, LAP longitudinal/transvers radius rate of malign patients are much lower than benign patients in addition, fat hilus aspect is less encountered at malign patients. Conclusion: Lymphadenopathy is based on mostly infections in childhood. Especially in adolescence period, the presence of lympadenopathy is significant findings for malignity and this situation must be considered. In addition to a detailed anamnesis and physical examination about the beginning and the course of disease, animal contact, voyage, contact with contagious patient with spesifik pathogen, B type symptoms, such as fever, weakness, weight loss, night sweat must be noted.