Role of media framing on the formation of opinion concerning Eastern Mediterranean question
Doğu Akdeniz sorunu ile ilgili kamuoyu oluşumunda medya çerçevelemesinin rolü
- Tez No: 706631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkiye, siyasi, ekonomik ve askeri dengelerin merkezinde stratejik bir coğrafi konumda yer almaktadır. Dış politika ele alındığında, Doğu Akdeniz'de yaşanan uluslararası gelişmeler kamuoyunun ve medyanın ilgisini çeken konuların başında gelmektedir. Doğu Akdeniz'in jeopolitik önemi geçmişten günümüze dek uzanmakta olup son dönemdeki petrol ve doğalgaz keşifleri nedeniyle bölge ülkeleri için daha da önemli bir hal almıştır. Ayrıca, Kıbrıs sorunu ve uluslararası enerji politikaları kapsamında bölgede yaşanan gelişmeler Türkiye için özellikle dikkate çekicidir. Bu tez, Türkiye ile Libya arasında imzalanan“Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”ile ilgili haber metninin etkisini farklı çerçeveler üzerinden incelemektedir. Çalışmanın kuramsal temeli, medya etkilerinin toplumsal yapısalcılık yaklaşımına dayanan 'Çerçeveleme Teorisi'dir. Çatışma ve ekonomik sonuçlar çerçevelerinin okuyucuların düşüncelerini oluşturmada etkili olup olmadığını incelemek amacıyla 119 katılımcıdan oluşan bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, iki farklı ideolojiye sahip gazetede (Sabah ve Cumhuriyet) yer alan Doğu Akdeniz Krizi ile ilgili iki farklı haber metni çatışma ve ekonomik sonuçlar çerçeveleriyle yeniden yapılandırılarak sunulmuştur. Bu metinleri okuduktan sonra katılımcılardan konuyla ilgili verilen bazı ifadelere katılım durumlarını belirtmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler, çatışma çerçevesinin okuyucularda çatışma bağlamlı düşünce oluşumunda etkili olduğu hipotezini desteklememiş; ancak ekonomik sonuçlar çerçevesinin okuyucuda ekonomi bağlamlı düşünce oluşumunda etkili olduğu hipotezini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in a strategic geographic position in the center of political, economic and military balances. Considering foreign policy, international developments in Eastern Mediterranean is among the most important issues that attracts the attention of public and media. Due to recent oil and natural gas discoveries, Eastern Mediterranean, whose geopolitical importance extends from past to present, has become even a more important location, especially for the countries of region. In connection with the issue of Cyprus and international energy politics, recent developments in this region have a great importance for Turkey. This study analyzes the effect of a news text on the Agreement on Maritime Boundary Delimitation signed between Turkey and Libya within the scope of opinion formation through different frames. Theoretical basis of the study is 'Framing Theory' based on the social constructivism approach of media effects. It examines whether the conflict and economic consequences frames are effective in forming audiences' opinions or not. For this purpose, a survey study consisting of 119 participants was conducted. Two different news texts on Eastern Mediterranean Crisis in two different newspapers were reconstructed and represented in terms of conflict and economic consequences frames. After reading texts, participants were asked to indicate their participation in the statements given on the subject. The data do not support the hypothesis that the conflict frame form conflict-related opinions on audiences, but the hypothesis that the economic consequences frame generates economy contexed opinions in audiences is supported.