Farklı türlere ait adenovirus hexon gen bölgesinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of adenovirus hexon gen region of different species
- Tez No: 618042
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AdV'lar, insanlarda ve hayvanlarda enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Adenoviridae ailesinde bulunan ve tez çalışmamızda moleküler analizi yapılan insan, sığır ve koyun AdV'ları Mastadenovirus genusunda yer almaktadır. Doku tropizmi ve neden oldukları enfeksiyonların ciddiyeti, etkilenen sistem, klinik bulgular, epidemi / endemi yapma karakteristikleri; alt gruplar ve genotipler arasında farklılık göstermektedir. Ülkemizde solunum sistemi enfeksiyonuna neden olan AdV'ların hexon geni moleküler analizi ile, sirküle olan suşların genotipik dağılımının tespitinin hedeflendiği bu tez çalışmasında; 30 pozitif AdV örneğinin (23 insan, 4 koyun ve 3 sığır) hexon geni yönünden parsiyel sekans analizi yapıldı. Ayrıca 4 HAdV-B genotipinin tam hexon geni analizi yapıldı. Tez bulguları olarak; insanlarda solunum sistemi örneklerinde en sık HAdV- B ve HAdV- C saptanmıştır. En sık genotip, HAdV-B 3 olup, örneklerden dördünde HAdV- C 2/6 rekombinasyonunun saptanması ve 2 solunum sistemi örneğinde gastrointestinal sisteme tropizm gösteren HADV-F 41 genotipi saptanması dikkat çekicidir. Ayrıca, son yıllarda Asya'da yeniden ortaya çıkan ve ciddi enfeksiyonlara neden olan patojenler olarak bildirilen ve ülkemizde daha önce bildirilmeyen HAdV - B7 genotipi, 1 olguda saptanmış olup bu bulgu önem arz etmektedir. Hexon geni parsiyel analizinde; ovine orijinli örneklerde OAdV-1, OAdV-2, OAdV-3 ve OAdV-5, bovine orijinli örneklerde de BAdV-1, BAdV-2 ve BAdV-3 moleküler olarak karakterize edilmiş olup bu etkenlerin de tür spesifik olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda, insan ve hayvan sağlığı açısından önemli verilere ulaşılmış olup, bu bilgiler Ülkemizde kısıtlı olan AdV moleküler epidemiyolojisine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
AdVs can cause infections in humans and animals. Human, Bovine and Ovine AdV's molecular analysis of which are investigated in our thesis study, are located in the genus Mastadenovirus of Adenoviridae family. Tissue tropism and the severity of infections caused, the affected system, clinical findings, epidemic / endemic characteristics varies due to subgroups and genotypes. In this thesis study, it was aimed to determine the genotypic distribution of circulating strains by hexon gene molecular analysis of AdVs causing respiratory system infection in our country; Partial sequence analysis of hexon gene of 30 positive AdV samples (23 human, 4 sheep and 3 cattle) was performed. In addition, full hexon gene analysis of 4 HAdV-B genotypes was performed. As the findings of thesis; HAdV-B and HAdV-C were the most common pathogens in respiratory system samples of humans. The most common genotype was HAdV-B 3, and it is noteworthy that HAdV-C 2/6 recombination was detected in four samples and HADV-F 41 genotype showing tropism in the gastrointestinal tract in two respiratory system samples. In addition, HAdV-B7 genotype, which has been reported as pathogens that re-emerged in Asia in recent years and causes serious infections, was found in one case, has not been reported in our country before, and this finding is also important. OAdV-1, OAdV-2, OAdV-3 and OAdV-5 in ovine-derived samples, BAdV- 1, BAdV-2 and BAdV-3 in bovine-derived samples were found to be species-specific with the moleculer characterisation of hexon gene partial analysis. In our thesis study, important data for human and animal health have been obtained and this information will contribute to the limited preexisting epidemiology of AdVs in our country.