Türkiye'de milliyetçi ve İslâmcı dergilerde Japon imgesi, 1939-1989
Japanese image in the nationalist and Islamist magazines in Turkey, 1939-1989
  1. Tez No: 706660
  2. Yazar: OĞUZ BİLGE GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezin amacı, 1939-1989 arasında Türkiye'de milliyetçi ve İslâmcı dergilerde Japon imgesini incelemektir. Türkiye'de Japonlara atfedilen imgelerin sadece Batılılaşmadan modernleşme ile ilgili olduğu ileri sürülmüştür. Aslında Japonlara atfedilen imgeler oldukça zengindir. Tezin konusunu milliyetçi ve İslâmcı dergilerde Japonlara atfedilen imgeler oluşturmaktadır. Tezin kapsamı 1939-1989 arasında çıkmış milliyetçi ve İslâmcı dergilerle sınırlı tutulmuştur. Milliyetçi ve İslâmcı dergilerin işlediği Japon imgeleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların işlendiği tez, aynı zamanda dergilerin imgebilim açısından yeterli veri sunan kaynaklar olduğunu göstermeyi amaçlamıştır. Milliyetçi ve İslâmcı dergilerde Japonlara atfedilen imgeler şu şekilde kategorize edilebilmektedir: Adanmış savaşçı, Garplılaşmış Asyalı, Garplılaşmadan muasır, manevi örnek, erişilmemiş ideal, Almanya'nın ikizi, tavizsiz milliyetçi, Müslüman adayı, örnek kadın. Bu tezin iddiası, milliyetçi ve İslâmcı yazarların Türk modernleşmesinde görmek istediklerini veya istemediklerini bahsedilen imgeler üzerinden anlatmalarıdır. Türk modernleşmesinin militarizm damarı adanmış savaşçı imgesini,“yaralı bilinç”damarı Garplılaşmış Asyalı ve Garplılaşmadan muasır imgelerini, özcülük damarı manevi örnek imgesini, alarmizm damarı erişilmemiş ideal ve Almanya'nın ikizi imgelerini, iktisadî milliyetçilik damarı tavizsiz milliyetçi imgesini,“muktedir mühtedi hayali”Müslüman adayı imgesini, toplumsal cinsiyet damarı örnek kadın imgesini ortaya çıkarmıştır. Dikkate alınan dergilerde adanmış savaşçı ve Garplılaşmış Asyalı haricindeki imgeler her zaman pozitif bir bağlamda işlenmiştir. Adanmış savaşçı imgesinin istisnai olarak negatif kullanımlarına rastlanmaktadır. Garplılaşmış Asyalı imgesi ise ya nötr ya da negatif bir bağlamda işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Japanese image in nationalist and Islamist magazines between 1939 and 1989. Some claimed that the perceived images of Japanese were only about modernization without Westernization. In fact, the perceived images of Japanese have various forms. The subject of this study includes the perceived images of Japanese in nationalist and Islamist magazines. The scope of the study is limited to nationalist and Islamist magazines which were published between 1939 and 1989. This thesis analyzes the differences and similarities between the perceived images of Japanese in nationalist and Islamist magazines. Moreover, it aims to show that magazines are resources that have sufficient information in the context of imagology. The categorization of the perceived images of Japanese in nationalist and Islamist magazines is as follows: devout warrior, Westernized Asian, non-Westernized modern, spiritual example, unreached ideal, Germany's twin, uncompromising nationalist, potential Muslim, exemplary woman. The argument is that nationalist and Islamist writers tell what they want or do not want to see in Turkish modernization by using aforementioned images. The image of devout warrior represents the militarism, the images of Westernized Asian and non-Westernized modern show“wounded consciousness”, the image of spiritual example represents essentialism, the images of unreached ideal and Germany's twin show alarmism, the image of uncompromising nationalist represents economic nationalism, the image of potential Muslim represents the dream of a“power-holder convert”, the image of exemplary woman represents the gender in Turkish modernization. The considered magazines represented all images of Japan in a positive way except the images of devout warrior and Westernized Asian. There are negative representations of devout warrior as an exception. The image of Westernized Asian is reflected either a neutral or negative way.