Türkiye'de siyasal dergilerde ırkçı-ayrımcı söylemler
Political magazines racist-discriminative discourses in Turkey
- Tez No: 336544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
“Türkiye'de Siyasal Dergilerde Irkçı-Ayrımcı Söylemler”başlığını taşıyan tez; 2009 yılının son üç ayında Türkiye'de yayınlanan siyasal içerikli dergilerde ırkçı-ayrımcı söylemlerin incelenmesini konu edinmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de milliyetçi, İslami ve ulusalcı sol yayın çizgisinde yayın yapan dergilerin farklı bireyleri/grupları ne ölçüde dışladıkları ve ırkçı-ayrımcı söylemlerinin politik çizgilerine göre farklılaşan dergilerde hedef aldıkları gruplar ve kullandıkları söylemsel stratejiler bakımından gösterdiği değişimler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, ırkçı-ayrımcı söylemlerin kuruluşu ve dolaşıma girme biçimleri ırk, ayrımcılık ve bu kavramlarla ilişkili olan diğer kavramların tanımına da yer verilerek açıklanmıştır. Daha sonra, ayrımcı söylemleri dolaşıma sokma ve yaygınlaştırma konusunda medyanın üstlenmiş olduğu önemli rol ele alınmıştır. Son olarak ise, 2009 yılının son üç ayında Türkiye'de yayınlanan milliyetçi yayın çizgisindeki dergiler içinden“Türk Yurdu”, ulusalcı sol yayın çizgisindeki dergiler içinden“Yeniden-Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk”ve İslamcı yayın çizgisindeki dergiler içinden de“Baran”dergisinde yayımlanan haber ve yazıların etnik, dinsel, kültürel ya da cinsiyet bakımından ayrımcılığa maruz kalan kesimlere yönelik ayrımcı dili dolaşıma sokma ve yaygınlaştırma stratejileri içerik ve söylem analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Political Magazines Racist-Discriminative Discourses in Turkey”threads scanning racist-discriminative discourses of the political magazines which are published in the last quarter of 2009 in Turkey. This study tries to find out political magazines which broadcast along the lines of the nationalist, Islamist and left-nationalist what extent excludes different individuals/groups. Another aim of this work is find out racist-discriminative discourses in magazines, which differ according to political lines, how change with their target groups and terms of use discursive strategies. For this purpose firstly, the emergence of racist-discriminative discourses and their forms to circulate are explained with the definition of race, discrimination and also included in the definition of other concepts that are associated with these concepts. Then, discussing the role of the media about how discriminative discourses are recirculation and dissemination through the media. Finally, published news and articles in the line of nationalist publications in magazines“Türk Yurdu”, in the line of left-nationalist publications in magazines“Yeniden-Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk”and in the line of Islamist publications in magazines“Baran”, which are in the last quarter of 2009 political magazines published in Turkey, are examined about discriminatory language and dissemination strategies for recirculation with the content and discourse analysis of ethnic, religious, cultural or in terms of gender discrimination.