Tare tedavisi uygulanan hepatoselüler karsinomlu hastalarda sarkopeninin tedaviye yanıta ve sağ kalıma etkisi
- Tez No: 706662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESUR SAMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: TARE tedavisi hepatoselüler karsinomlu (HSK) hastalarda son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Sarkopeni hastaların yaşam süresini ve altta yatan hastalığı olanlarda prognoza negatif etki eden kas kaybı ile giden bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı TARE tedavisi yaptığımız hastalarda sarkopeninin hastaların yaşam süresine etki edip etmediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2017-2021 yılları arasında tanısı patolojik olarak konulmuş TARE tedavisi yapılan 45 HSK hastasın tedavi öncesi BT çekimlerinden kas kitlesi ölçümü yapılarak yaşam süreleri değerlendirildi. Bulgular: Hastalarımızın 35'i erkek 9'u kadındı. 35 erkek hastanın 23'ünün(%65,7) sarkopenisi yok iken 12'sinde (%34,3) sarkopeni vardı. Sarkopenisi olmayan hastaların ortalama yaşam süresi 17,4 +- 3,4 ay iken sarkopenili grupta bu 10,1 +- 3,5 aydı. Y-90 tedavisi yapılan 44 hastanın 37'inin (%84) vasküler anatomisi Michells tip 1 olup normaldi. 4 (%9) hastada tip 3, 2 (%4) olguda ise tip 2 varyasyon mevcuttu. 1 (%3) olguda da Michels sınıflamasına girmeyen AHA'nın direkt olarak aortadan orijin aldığı görüldü. Sonuç: Sarkopenili hastalarda TARE tedavisi sonrası takiplerde yaşam süresinin ve tedaviye verilen yanıtın azaldığı görülmektedir. TARE tedavisinde arada kalınan hastalarda tedavi kararı verilmesinde sarkopeni varlığı tedavi kararında yol gösterici olabilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: TARE therapy is a frequently used treatment method in patients with hepatocellular carcinoma (HCC) in recent years. Sarcopenia is the name given to muscle wasting that negatively affects the life expectancy of patients and the prognosis of those with an underlying disease. The aim of our study is to investigate the correlation between sarcopenia and life expectancy in patients treated with TARE. Materials and Methods: 45 HCC patients, who were pathologically diagnosed and underwent TARE treatment at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between 2017-2021, were evaluated by measuring muscle mass from pre-treatment CT scans, and their survival times were evaluated. Results: 35 of our patients were male and 9 were female. Sarcopenia was not detected in 23 (65.7%) of 35 male patients, while it was found in 12 (34.3%) patients. While the mean life expectancy of patients without sarcopenia was 17.4 ± 3.4 months, it was 10.1 ± 3.5 months in the group with sarcopenia.The vascular anatomy of 37 (84%) of 44 patients treated with Y-90 was Michel's type 1 and normal. Type 2 and 3 variations were detected in 2 (4%) and 4 (9%) patients, respectively. In 1 (3%) case, which did not fall under the Michel's classification, CHA was found to originate directly from the aorta. Conclusion: In patients with sarcopenia, after TARE treatment, it is seen that the survival time and the response to the treatment decrease. Our findings may guide in making TARE treatment decision.