Normal doğumu desteklemeye yönelik tutum ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the scale of attitudes towards supporting vaginal delivery in Turkey
  1. Tez No: 706671
  2. Yazar: BÜŞRA KÜÇÜKTÜRKMEN PAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Normal Doğumu Desteklemeye Yönelik Tutum Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması amaçlanmıştır. Kapsam: Sezaryen doğumun yaygın olması ve bununla birlikte bir çok risklerin görülmesi olasıdır. Geçerlik ve güvenirliği yapılan Normal Doğumu Desteklemeye Yönelik Tutum Ölçeği'nin ebelerde normal doğum sürecinde ebelik uygulamalarını/girişmlerini ölçmek için kullanılabileceği planlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Normal Doğumu Desteklemeye Yönelik Tutum Ölçeği''nin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılarak Türk toplumuna uyarlanması amacıyla gerçekleştirilmiş olan metodolojik bir çalışmadır. Örneklem sayısı olarak üç yüz yetmiş yedi ebeye ulaşılmıştır. Veriler Normal Doğumu Desteklemeye Yönelik Tutum Ölçeği formu ve ebelerin normal doğumu desteklemesine yönelik hazırlanmış soru formu ile toplanmıştır. Veriler çevrimiçi anket aracılığıyla toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to adapt the Scale of Attitudes Towards Supporting Normal Labor into Turkish. Scope: Cesarean delivery is likely to be common and to have many risks. Scale of Attitudes Towards Supporting Normal Labor, whose validity and reliability are performed, is planned to be used to measure the delivery support and attitudes of midwives regarding midwifery practices during delivery. Method: The research is a methodological study conducted to perform the validity and reliability of Scale of Attitudes Towards Supporting Normal Labor and to adapt it into the Turkish society. Data were collected from three hundred and seventy seven midwife participants. The data were collected with the Scale of Attitudes Towards Supporting Normal Labor and questionnaire prepared regarding the midwives' supporting the normal labor. Data were collected through an online questionnaire.