Etilen oksit ve otoklavda sterilize edilen kortikal allo ve hetero kemik greftlerinin köpeklerde eksperimental uygulamaları üzerine çalışmalar
Studies on experimental application of cartical allo and hetero bone grafts sterilized in ethylene oxide and ...
  1. Tez No: 70668
  2. Yazar: LOĞMAN ASCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
II 1. öz Köpeklerde deneysel olarak planlanan bu çalışmada etilen oksit ve otoklavda sterilize edilerek, oda ısında prezervasyonu yapılan, kortikal alio ve hetero kemik greflerin sonuçları araştırıldı. Allogrefler sağlıklı olduğu anlaşılan iki köpeğin, heterogrefler ise mezbahanede kesilen koyunların femur, tibia, humerus ve radiuslanndan hazırlandı. Greflerin yarısı etilen oksit gaz sterilizatörde, diğer yansı otoklavda sterilize edildi. Boyutları 0.5 x 2 - 0.5 x 4 cm. olan kortikal kemik grefleri, toplam 18 köpeğin karşılıklı ekstremitelerine (femur, tibia, humerus, radius) kendi boyutlarında oluşturulan defekte, in-lay yöntemle implante edildi. Etilen oksit ile sterilize kortikal greflerin normal yapısını korudukları, mekanik desteklerinde değişiklik olmadığı, otoklavda sterilizasyonda ise greftin normal yapısında ve mekanik gücünde büyük değişiklik meydana geldiği belirlendi. Operasyonlann ilk gününden itibaren alıcı köpeklerde 9 ay süreyle yapılan klinik, radyolojik ve histopatolojik kontrollerde kortikal alio ve heterogreflerin alıcı kemik tarafından iyi bir şekilde tolere edildiği ve reddine ilişkin bir komplikasyon olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Ill 2. ABSTRACT In the present study, the results of cortical alio and hetero bone graft in experimental dogs are reported. The grafts were sterilized with ethylene oxide and autoclaved. Then they were preserved in room temperature. Allografts were prepared from femur, tibia, humerus and radius bones of two healthy dogs and heterografts were prepared as allografts from sheep which were slaughtered in an abbotoire. Half of the grafts were sterilized in an ethylene oxide gas sterilizator and another half were sterilized in an autoclave. The cortical bone grafts which had 0,5 x 2 and 0,5 x 4 cm in dimension, were implemented by in-lay method to 1 8 dogs which exposed to an experimental defect in their extremities. Sterilization with ethylene oxide kept normal structure of cortical grafts and image no change in their mechanical prop. On the other hand, sterilization autoclave by the cortical grafts made an important negative change in their mechanical prop and normal structure. Starting from the begininning of the operation up to 9 month after operation, clinical, radiological and histopathological studies shown that the both cortical alio and heterografts tolerated well by the hosts and no signs of rejection was observed.