Elektrik alanın, rat eritrosit ve dokularındaki antioksidan enzim (süperoksid dismutaz, glutatyon peroksidaz) aktiviteleri, lipid peroksidasyonu ve glutatyon seviyelerine etkisi
Effect of electric field on activities of antioxidant enzymes (SOD,GSH-Px), lipid peroxidation (MDA) and glutathione levels in rat erythrocytes and tissues
  1. Tez No: 70670
  2. Yazar: TAHİR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TESTERECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda doğru (DC), alternatif akım (AC) ile trafo merkezinde yüksek voltaj altında (TR) sırasıyla, 0.74 kV/m, 0.81 kV/m ve 50 kV/m şiddetinde elektrik alan etkisine bırakılan rat eritrosit ve dokularında, süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri, lipid peroksidasyonu (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyleri araştırıldı. 44 genç erkek rat, 11 hayvandan oluşan 4 gruba ayrıldı. Dördüncü grup kontrol olarak kullanıldı. Üç grup 40 gün boyunca günde 24 saat süreyle farklı şiddetteki elektrik alan etkisine bırakıldı. 20. ve 40. günlerde kan örnekleri alındı. 44. günde karaciğer ve beyin dokuları kesilerek çıkartıldı. MDA, GSH, SOD ve GSH-Px düzeylerinin kan ve dokulardaki analizleri, spektrofotometrik olarak gerçekleştirildi. Kan MDA düzeyi, DC ve AC gruplarında kontrol grubuna göre artarken bütün gruplardaki kan glutatyon düzeyi, önemli oranda azaldı (p0.05). Beyin MDA düzeyi DC grubunda arttı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate SOD, GSH-Px, MDA and GSH levels in rat erythrocyte and tissue exposed to Direct Current (DC), alternating current and Van transformer center electric fields of with intensity 0.74 kV/m, 0.81 kV/m and 50 kV/m respectively. Forty-four adult male rats were divided into four groups of 1 1 animals. The fourth group was used as control. Three groups were exposed to three different electric fields described above for 24 hours till 40th day. Blood samples were collected on 20th and 40th days. Liver and brain tissues were exscinded on the 44th day. MDA, GSH, SOD and GSH- Px were determined on both tissues and blood samples by means of spectrophotometer. MDA levels in DC and ACgroup on the bloods was found to be significantly increased comparing to other groups (p0.05). GSH levels in the liver decreased in all groups comparing to other groups (p0.05). In this study rats exposed to different levels of electrical field indicated that MDA level in DC and AC groups increased significanty. MDA is by products of lipid peroxidation. But glutathione is a strong antioxidant. It is understood that electric field can easiliy alter lipid peroxidation by products and antioxidant level but not enough effective on antioxidant enzyme under above experimental condition yet. Key Word : Rat, electric field, malondialdehyde, glutathione, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, erythrocytes, brain tissue, liver tissue.