Besi kuzularında deneysel salinomisin toksikasyonu ve sağaltımı üzerine araştırmalar
The Investigation of treatment in the experimental salinomycin toxicosis of lamb
  1. Tez No: 70671
  2. Yazar: HASAN İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
3.ÖZ Bu çalışmada, kuzularda deneysel salinomîsin toksikasyonu oluşturarak, klinik, hematolojik, biyokimyasal, elektrokardiyografîk ve otopsi bulguları değerlendirilerek, sağaltım olanakları araştırılmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini 20 adet akkaraman ırkı kuzu oluşturmuştur. Kuzulara 12 mg/kg canlı ağırlığa Salinomisin mide sondası ile 3 gün süre ile verildi. Toksikasyon belirtilerinin ortaya çıkması ile 16 adet kuzuya sağaltım uygulaması yapılmıştır. 4 adet kuzu ise sağaltım uygulanmayarak kontrol grubu olarak tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
4. ABSTARCT In this study, the experimental salinomycin toxicosis were performed in feedlot lambs. Clinical, hematological, biochemical, electrocardiographic, pathological changes and possibilty of therapy were investigated. 20 Akkaraman lambs that aged about six months old and weighting 26.4 ± 4.2 were used. The lambs were let get to used to food after they were vaccinated and received antiparasiter drugs. Salinomycin were administered to the lambs in 12 mg\kg\ of body weight by stomach tube for 3 days. Clinical, hematological, biochemical, electrocardiographic values of the lambs were performed 1 day before experiment and during the experiment. Tachycardia, arytmia, dispnea, hiperpnea, and stifnes, paresis and paralysis were observed as a clinical symptoms after application of salionmycin. In terms of body temprature no statical significiance difference were observed when the body temprature recorded before toxicosis copmared and after the toxicosis. (P>0.05) However, respiratory and heart rate were significiantly different before and after toxicosis. (P< 0.001) Similarly hematocrit level were also significiantly (PO.05) changed after toxicosis. On the other hand hematological parametres were slightly increased after toxicosis but were not significiant.