Ergenlerde süper yaşam becerileri eğitim programının Türkiye'de çevrimiçi uygulanması
Online implementing of the super skills for life educational training program for adolescents in Turkey
  1. Tez No: 787640
  2. Yazar: MELTEM TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNEY KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, Süper Yaşam Becerileri-Ergenler (SYBE) Programının dokuzuncu sınıfa devam eden ergenler üzerindeki etkisi karma desene göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme dört aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada ergenlerin kendilerini değerlendirmesi ölçeklerle gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada deney ve kontrol grubundan ön test, son test ve altı aylık izleme testi ölçümleri alınmıştır. İkinci aşamada, deney grubuyla SYBE programı öncesi ve sonrası video çekimleri gerçekleştirilerek sosyal performansın davranışsal ölçümü analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada öğretmen değerlendirmesi ve dördüncü aşamada anne-baba değerlendirmesi alınmıştır. Ölçümlerde ergenlere; Demografik Anket, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği- Kısa Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği-Kısa Formu, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, Yeterlilik Algısı Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketini ölçekleri uygulanmıştır. Öğretmen ve annebabalara ise, araştırmacı tarafından geliştirilen programın ve programa katılan ergenlerin değerlendirildiği yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Karma desene göre yürütülen araştırmanın deneysel deseni ön-test son-test ölçümlü ve deney-kontrol gruplu (N deney= 24, N kontrol=20) yarı/gerçek deneysel desendir. Katılımcılar deney ve kontrol grubuna basit seçkisiz atama yöntemi ile atanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, birinci aşamanın etkisi öğretmen ve annebaba tarafından değerlendirilmiş ve verileri betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Analiz bulgularına göre, SYBE programı öğrencilerin olumsuz değerlendirilme korkularında, yalnızlık, sosyal kaygı ve güçler ve güçlükler anketi puanlarında ve yeterlik algısında kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir değişkenlik yaratmamıştır. Sosyal performansın davranışsal ölçümü yani video değerlendirmesi açısından değerlendirildiğinde uygulanan program sonucunda öğrencilerin kameraya bakışı, konuşmadaki sesin kalitesi, konuşmanın uzunluğu, daha rahat hareket etme ve konuşma akışı özellikleri anlamlı derecede yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Super Skills for Life -Adolescents (SSLA) Programme on the ninth grade adolescents was evaluated according to the mixed design. The evaluation was made in four stages. In the first stage, adolescents' self-assessment was carried out with scales. At this stage, pre-test, post-test and six-month follow-up test measurements were taken from the experimental and control groups. In the second stage, the behavioral measurement of social performance was analyzed by making videos with the experimental group before and after the SSLA programme. In the third stage, teacher assessment and in the fourth stage, parent assessment was taken. Adolescents in measurements; Demographic Questionnaire, Fear of Negative Evaluation Scale-Short Form, UCLA Loneliness Scale-Short Form, Social Anxiety Scale for Adolescents, Self-Efficacy Scale, Strengths and Difficulties Questionnaire were applied. A structured interview form was applied to the teachers and parents, in which the program developed by the researcher and the adolescents participating in the program were evaluated. The experimental design of the research conducted according to the mixed design is a semi/real experimental design with pre-test post-test measurement and experimental-control group (N experiment= 24, N control=20). Participants were assigned to the experimental and control groups using a simple random assignment method. In the second stage of the research, the effect of the first stage was evaluated by the teacher and the parents, and the data were analyzed by descriptive analysis. According to the analysis findings, SSLA did not create a significant variability in students' fear of negative evaluation, loneliness, social anxiety and strengths and difficulties questionnaire scores and their perception of efficacy compared to the control group. In terms of behavioral measurement of social performance, in other words, video evaluation, the students' view of the camera, the quality of the voice in the speech, the length of the speech, the more comfortable behavior and the speech flow characteristics increased significantly as a result of the applied programme.