Shifts in American coercive diplomacy policies through energy weapon
Enerji silahı yoluyla Amerikan zorlayıcı diplomasi politikalarındaki değişimler
  1. Tez No: 706714
  2. Yazar: GÖKBERK BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR A. ONEA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez iki konuya odaklanmaktadır. İlk olarak, ABD ve rakiplerinin perspektifinden petrolün zorlayıcı diplomasi için bir silah olarak performansını değerlendiriyor. Üç farklı vaka çalışmasını inceliyor: Japonya 1941, İran 2005-2015 ve 2018- ve Venezüella 2014. İkinci olarak ise bu tez, petrol silahının uluslararası politika ve teknolojideki yeni gelişmelerle zaman içinde nasıl değiştiğine bakıyor. Burada, zorlayıcı diplomasi, ekonomik yaptırımlar ve silahlı karşılıklı bağımlılık üzerine literatüre odaklanarak, baskın askeri güce, en yüksek petrol üretim kapasitesine ve rezerv para birimine sahip ABD'nin, petrol silahı aracılığıyla zorlama uygulamak için bu yetenekleri nasıl birleştirdiğini gösteriliyor. Sonuçlar, talepler hedeflenen ülke için orta düzeyde siyasi maliyetler gerektirdiğinde petrol zorlamasının işe yaradığını göstermektedir. Ancak maliyetler artıyorsa hedef ülke buna uymamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focus on two issues. First, it evaluates the performance of oil as a weapon for coercive diplomacy from the perspective of the United States and its rivals. It investigates three different case studies: Japan 1941, Iran 2005-2015 and 2018- and Venezuela 2014. Second, it looks at how the oil weapon changed throughout time with the new developments in international politics and technology. Here, by focusing on the literature on coercive diplomacy, economic sanctions, and weaponized interdependence, I show how the United States that has the dominant military power, highest oil production capabilities, and the reserve currency combines these capabilities to apply coercion through oil weapon. The results show that oil coercion works when the demands require medium-level political costs for the targeted country. However, if the costs are getting higher, the target country does not comply.