Adil ekonomik düzendeki vergi sisteminin Türkiye bütçesi kapsamında mevcut vergi sistemiyle karşılaştırılması
Economic order of the just tax system budget in Turkey scope comparison with the current tax system
  1. Tez No: 706715
  2. Yazar: YASİN ZARARSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geçmişten günümüze devletler, gelirlerini büyük oranda vergilerle sağlamaktadır. Bununla birlikte sosyal yaşamın desteklenmesi ve muhtaç insanların ihtiyaçlarının karşılanması için de vergi alınmaktadır. Türkiye'de elde edilen gelir ve gider dengesini gösteren bütçe kalemleri içerisinde vergilerin büyük bir payı vardır. İşte bu tezin amacı, bütçe gelir-gider dengesini sağlayacak yeni bir ekonomik sistem olan AED'deki vergilendirme sistemi ile Türkiye'nin bütçe gelir-gider dengesini sağlayacak yeni önermelerde bulunmak ve mevcut sistemlerde vergi gelirleri içerisinde yer alan dolaylı vergilerin neden olduğu gelir dağılımındaki adaletsizliği ortadan kaldırmaktır. AED ekonomik sistemi ile günümüzde tartışmalara açık olan İslam Ekonomisi konusuna getirilmeye çalışılmıştır. Bütçe dengesini sağlamak ve gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek amacıyla elde edilen vergiler içerisinde en büyük paya sahip olan dolaylı vergilerin neden olduğu olumsuzlukların üzerinde durulmuştur. Bütçe gelirleri içerisinde yer alan vergi gelirlerinin nasıl ve ne şekilde elde edilmesi gerektiği hususları bu çalışmada incelenmiş olup özellikle Türkiye'de mevcut gelir dağılımındaki adaletsizliğe neden olan dolaylı vergiler ve faizin olumsuz yönleri belirtilerek sorunlara çözüm yolları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, states have been providing their income mostly through taxes. In addition, taxes are also collected to support social life and meet the needs of people in need. Taxes have a large share in the budget items that show the income and expenditure balance in Turkey. The aim of this thesis is to make new proposals that will provide Turkey's budget income-expenditure balance with the taxation system in AED, a new economic system that will provide the budget income-expenditure balance, and to eliminate the injustice in income distribution caused by indirect taxes in tax revenues in current systems. is to remove. With the AED economic system, it has been tried to bring the subject of Islamic Economy, which is open to debate today. In order to balance the budget and to eliminate the injustice in income distribution, the negative effects of indirect taxes, which have the largest share in taxes, are emphasized. In this study, the issues of how and in what way the tax revenues within the budget revenues should be obtained have been examined, and solutions to the problems are presented by specifying the negative aspects of indirect taxes and interest, which cause injustice in the current income distribution in Turkey.