Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda B12, folat, homosistein ve plazma amino asit profilinin değerlendirilmesi
Assessment of B12, folat, homocystein and plasma amino acid profile in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 706729
  2. Yazar: EDEBALİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı hastalar ve kontrol grubunda B12, folat vitamini ile homosistein ve plazma amino asit profilini karşılaştırmayı ve erken dönemde riskli olguları belirleyebilecek biyobelirteçleri saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01/02/2018-01/02/2021 tarihleri arasında, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran OSB tanılı olguların ve kontrol grubunun retrospektif olarak verileri incelendi. Hastaların demografik verilerinde; başvuru yaşı, cinsiyeti, OSB olgularının ilk tanı yaşı, olguların ebeveynlerinden alınan anamnez doğrultusunda akraba evliliği ve doğum sonrası sorunların varlığı kaydedildi. Laboratuvar parametrelerinden B12 ve folat vitamini, homosistein ve plazma amino asit profili incelendi. Bulgular: Çalışmaya 190 OSB tanılı hasta ve 114 kontrol olmak üzere toplam 304 olgu dahil edildi. OSB tanılı olguların ve kontrol grubunun B12 vitamini, folat vitamini, homosistein ve plazma amino asitleri istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare vitamin B12, folate, homocysteine, and plasma amino acid profile in patients with Autism Spectrum Disorder (ASD) and control group, and to determine biomarkers that can identify risky cases in the early period. Materials and Methods: In our study, the data of the patients diagnosed with ASD and the control group who applied to the Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Pediatric Nutrition and Metabolism Diseases outpatient clinic between 01/02/2018-01/02/2021 were retrospectively analyzed. In the demographic data of the patients, the age at presentation, gender, age at first diagnosis of ASD cases were recorded, and consanguineous marriage and postpartum problems were interrogated with the anamnesis of the parents of the cases. Laboratory parameters including vitamin B12 and folate, homocysteine and plasma amino acid profile were examined. Results: A total of 304 cases, including 190 patients with ASD and 114 controls, were included in the study. Vitamin B12 and folate, homocysteine and plasma amino acids of the patients diagnosed with ASD, and the control group were evaluated statistically.