Erişkin yaş COVID-19 pnömonili hastalarda D-dimer seviyesi ve nötrofil/lenfosit oran (NlR) yüksekliği pnömoni şiddetini gösterir mi?
Do hHIGH D-dimer level and neutrophil/lymphocyte ratio indicate severity of COVID-19 pneumonia in adult age?
  1. Tez No: 706730
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR HAŞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne başvuran göğüs bilgisayarlı tomografisinde COVID-19 pnömonisi saptanan 369 hastada D-dimer seviyesi ve nötrofil/lenfosit oranına (NLR) bakılması, bu parametrelerin pnömoni şiddeti ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmanın evreni; 01.10.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nin Covid Acil Konsültan Enfeksiyon Polikliniği'ne başvuran ve covid servisinde yatan COVID-19 pnömonisi saptanan erişkin yaş hastalardır. Hastane bilgi sisteminden elde edilen bilgilerle hasta ile temasa geçilip araştırmaya katılmaya yönelik onamları alınmıştır. Hastaların bilgilerine hastane bilgi sisteminden ulaşılıp telefon ile aranarak gönüllü hastalara hastanın isteği doğrultusunda pandemi koşulları da göz önüne alınarak yüz yüze ya da telefon üzerinden 16 soruluk anket uygulanmıştır. Retrospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Sonuçlar SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalaması 56,52±14,86, VKİ ortalaması ise 28,13±4,11 kg/m2 olarak hesaplandı. Katılımcıların %70,73'ü 18-65 yaş aralığında, %54,74'ü erkekti. Çalışmaya dahil edilen hastaların üçte birinin kronik hastalığı mevcuttu; %32,3'ünde hipertansiyon, %19,1'inde ise diyabet tanısı vardı. %57,45'i ise yatarak tedavi görmekte, yatan hastaların %80,66'sı taburcu olmuştu. Hastaların D-dimer, NLR, qCSI ortalamaları sırasıyla 923,08±1092,48, 5,54±5,41, 4,53±4,45 olarak hesaplandı. Katılımcılardan erkek, kronik hastalığı, yaşı ileri olanlarda yatarak tedavi olma sıklığı; kronik hastalığı olan, yatan hasta olan, ileri yaşa sahip olan, YBÜ'ye sevk edilen ve exitus olanlarda D-dimer ortalaması; erkek cinsiyette, kronik hastalığı olanlarda ve yatan hastalarda NLR düzeyi istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksekti (p0.05). 18-65 yaş grubundaki hastalarda diğer gruplara kıyasla taburculuk oranı yüksek, exitus oranı düşük saptanmıştır. Gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Erkek cinsiyette YBÜ'ye sevk edilen ve exitus oranları yüksek olmasına rağmen cinsiyet değişkeni ile hastaneden çıkış durumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Hastaların yaş, kronik hastalık, yatış ve taburculuk durumlarıyla D-dimer, NLR, qCSI ortalamaları arasında düşük-orta düzeyde pozitif yönlü korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, It was aimed to examine the D-dimer level and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) the relationship between and the severity of pneumonia in 369 patients who were admitted to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital and whose chest computed tomography detected COVID-19 pneumonia. MATERIAL and METHOD: The universe of the research is adult patients who applied to the covid emergency consultant infection polyclinic and hospitalized in the covid service of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital were found to have COVID-19 pneumonia. The patient was contacted with the information obtained from the hospital information system and their consent to participate in the study was obtained. The information of the patients was reached through the hospital information system and called by phone, and a questionnaire of 16 questions was applied to the volunteer patients, either face-to-face or over the phone, taking into account the pandemic conditions, in line with the patient's request. It is a retrospective, cross-sectional, descriptive survey study. Results were analyzed with SPSS statistical program. RESULTS: The mean age of the participants was 56,52±14,86 and the BMI was 28,13±4,11 kg/m2. 70.73% of the participants were between the ages of 18-65, 54.74% were male. One third of the patients had chronic disease; 32.3% had hypertension and 19.1% had diabetes. 57.45% of them were receiving inpatient treatment, 80.66% of the inpatients were discharged. The mean D-dimer, NLR, and qCSI of the patients were respectively calculated as 923.08±1092.48, 5.54±5.41, 4.53±4.45. Frequency of inpatient treatment in male, chronic disease and advanced age participants; D-dimer mean in patients with chronic disease, inpatient, advanced age, referred to the ICU, and those who died; NLR level was statistically significantly higher in male gender, in patients with chronic diseases and in hospitalized patients (p0.05). In patients aged 18-65 years, the discharge rate was higher and the death rate was lower compared to other groups. The difference between the groups was statistically significant (p0.05). The rates of referral to the ICU and death were high in males, but no significant relationship was found between gender and discharge status (p>0.05). A low-moderate positive correlation was found between the patients' age, chronic disease, hospitalization and discharge status, and the mean D-dimer, NLR, and qCSI.