Türk dış politika krizlerine bakışın karar alıcıların medya yönetimi ve anketler üzerinden analizi
Analysis on decision makers' media management and surveys about Turkish foreign policy crises
  1. Tez No: 706731
  2. Yazar: ZELİHA BEGÜM MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANEFİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türk dış politikasında 2010-2020 yılları arasındaki krizlerde karar alıcıların medya yönetimini ve anketleri analiz etmek bu çalışmanın temel amacıdır. Türkiye'nin kriz yönetimini ve basının tutumunu gözlemleyerek, dış politikada izlenen yolu açığa çıkarabiliriz. Sosyal medyanın etkin oluşunun siyasette yarattığı etkileri Suriye Krizi, Mavi Marmara krizi gibi olaylar üzerinden inceleyebiliriz. Bu çalışmada, anketler aracılığıyla krizlere karşı toplumun algısını ortaya çıkarabiliriz. Ayrıca, uluslar arası ilişkilerde karar verme yaklaşımlarından hangilerinin Türk dış politikasında uygulandığı incelenecektir. Diğer yandan, dış politika sürecinde karar alıcıların medya söylemlerinin olumlu ve olumsuz etkilerini de değerlendireceğiz. Özellikle, kriz yönetiminde ulusal çıkarların gözetilmesi üzerine neler yapıldığını medya aracılığıyla açığa çıkaracağız. Bu minvalde, Son on yılda Türk dış politikada önem taşıyan sorunlar ile ilintili haberler hem ulusal hem uluslar arası basını gözlemleyeceğiz. Karar alıcıların sosyal medya kullanımına önem vermesinin altında yatan sebeplerin neler olduğunu tartışacağız. Bunun yanı sıra, sorunların çözümünde kullanılan dil ve iletişim yönteminin uluslar arası ilişkilere etkilerini de irdeleyeceğiz. Türkiye dış politikasında karar alıcıların olaylara yaklaşımındaki farklılıkların neler olduğu ve bu süreçte alınan kararlarda kimin ne derece etkin olduğu hususunda da değerlendirmeler yapılacaktır. Bu çalışmayla birlikte, Türk dış politikasındaki krizler karar alıcıların medya yönetimi ve toplumdaki bireylerin algısı üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to analyze decision makers' media management and incidents which realize in last ten years. We can reveal the strategy in foreign policy by observing Turkey's crisis Management and the attitude of press. We can analyze the effect of social media on politics by incidents which are Syrian Crisis, Mavi Marmara crisis. In this research, We can evaluate public perception through surveys. Moreover, It can be analysis on decision making approaches which are applied in foreign policy. On the other hand, we evaluate the positive and the negative effects on media management strategies in foreign policy. We reveal strategies which are conducted to protect national interests in crisis management. In this phase, we will observe the reflections of international problems by analyzing both national press and international press which contain news related problems in Turkish foreign policy in recent ten years. We will discuss about reasons why decision makers use social media significantly. We analyze the effect of language and communication strategies which solve problems in international relations. In foreign policy, we will show differences on strategy which is conducted decision makers and analyze the roles of decision makers and their effectiveness. It can be analysis on both public perception and decision makers' media management in related to Turkish foreign policy crisis.