Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde çalışan hekimlerin COVID-19 aşıları hakkındaki bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels, attitudes and behaviors of physicians working at Prof. Dr. Cemil Taşçioğlu city Hospital about COVID-19 vaccines
- Tez No: 706732
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Koronavirüs Hastalığı-2019 (Covid-19) Koronavirüs-2 (SARS-CoV-2) virüsünün neden olduğu solunum yollarını tutan asemptomatik klinikten ağır pnömoni, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) , şok ve ölüme yol açabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Covid 19 aşıları ise hastalığın mortalite ve morbiditesini azaltan elimizdeki en etkili yöntemdir. İnsanların aşı olmasındaki en etkili faktörlerden biri ise hekim önerisidir. Bu çalışmanın amacı hastanemizde çalışan hekimlerin Covid 19 aşıları ile ilgili bilgi düzeylerini ölçmek ve bunun hekimlerin Covid 19 aşılarına yaklaşımlarına etkisini araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı- kesitsel anket çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde çalışan, dahil edilme kriterlerine uyup çalışmaya katılmayı kabul eden 280 hekime yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Anket formu literatür taraması sonucu oluşturulan, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini, mesleki bilgilerini, aşı olma durumu, hastalığı geçirme durumu, Covid 19 ile ilgili birimlerde çalışma durumu ve Covid 19 aşılarıyla ilgili eğitim alma durumunu içeren 12 soru , bilgi düzeyini ölçen 20 soru, tutum ve davranışı ölçen 6 soru olmak üzere toplam 38 sorudan oluşmuştur. Anket sonucunda bilgi düzeyini ölçen yirmi soru için her doğru cevaba bir puan, yanlış cevaba sıfır puan verilecektir. Çalışmaya katılan hekimlerin verdikleri cevaplara göre ortalama puanları hesaplanacaktır, ortalama puanın üzerinde olanlar yeterli bilgi düzeyine sahip olarak değerlendirilecektir, ortalama puanın altında olanlar ise yetersiz bilgi düzeyine sahip olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
AIM: Coronavirus Disease-2019 (Covid-19) Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) caused by a virus from the respiratory tract of asymptomatic clinic holds severe pneumonia, acute respiratory distress syndrome (ARDS) , is an infection that can lead to shock and death. Covid 19 vaccines are the most effective method at our disposal that reduces the mortality and morbidity of the disease. One of the most effective factors in getting people vaccinated is the doctor's recommendation. The aim of this study is to measure the level of knowledge of physicians working in our hospital about Covid 19 vaccines and to investigate the effect of this on their approach to Covid 19 vaccines. MATERIALS and METHODS: Our study was designed as a descriptive- cross-sectional survey study. Our study was conducted as a face to face questionnaire to 280 physicians working at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Literature review created as a result of a questionnaire, the participants sociodemographic characteristics, the state of being vaccinated, passing the disease, revision status,working status Covid 19 related units, status of receiving education on Covid 19 vaccines includes 12 questions, 20 questions, which measures the level of knowledge, attitude and behavior measures that consisted of 6 questions for a total of 38 questions. As a result of the survey, one point is given for each correct answer to twenty questions that measure the level of knowledge, zero points will be given to the wrong answer. According to the answers given by the doctors participating in the study, their average scores will be calculated, those who are above the average score will be evaluated as having an adequate level of knowledge, while those who are below the average score will be evaluated as having an insufficient level of knowledge.