Muhasebe eğitiminde yanılgıların analizi: Ölçek geliştirme çalışması
An analysis of misconceptions in accounting education: A scale development study
  1. Tez No: 706747
  2. Yazar: HALENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Muhasebe eğitimindeki yanılgılar, muhasebe eğitiminde girdi-süreç-çıktı aşamalarındaki kaliteyi olumsuz yönde etkilemektedir. Benzer şekilde yanılgılar, muhasebe eğitimine ve muhasebeye olan tutumun negatif olmasına ve muhasebe derslerindeki akademik başarıların olması gerekenden düşük olmasına sebep olabilir. Bu problem doğrultusunda çalışmada, öğrencilerin yanılgılarının olup olmadığını, yanılgıları varsa bunun ne seviyede olduğunu ve bu yanılgıların faktörlerinin neler olduğunu analiz edebilecek, sonuçları geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak“Muhasebe Eğitiminde Yanılgıların Analizi (MEYA)”ölçeği geliştirilmiştir. Gözlem, literatür tarama, 1. uzman görüşü, I. pilot uygulama, örneklemlerle görüşme, 2. uzman görüşü ve II. pilot uygulama basamakları ve bunların analizi sonucunda ölçek nihai hale gelmiştir. Gözlem ve literatürdeki bulgular üzerinden hazırlanan madde havuzunun önce görünüm geçerliliği sağlanmış daha sonra içerik geçerliliği uzman görüşleri ile sağlanmıştır. MEYA ölçeğinin ana uygulamasının istatistiki analizleri JASP (2021) ve AMOS 24 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulamalarının analizleri, demografik bilgilerin analizi ve betimleyici analizler SPSS 23 programı ile yapılmıştır. Yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. MEYA ölçeğinde yanılgılar, yedi faktör ve 28 madde altında toplanmıştır. Yapı geçerliliğini test etmek için oluşturulan ölçüm modeli doğrultusunda MEYA ölçeğinin hem yapı hem birleşim hem de ayrışım geçerliliğine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. MEYA ölçeğinin hem içsel tutarlılık hem de yapı güvenilirliğine sahip olduğu söylenebilir. Üniversite öğrencilerinden muhasebe dersi alan 391 katılımcı ile yapılan ana uygulamada, öğrencilerin genel olarak orta seviyede yanılgılarının olduğu ve özellikle“genel muhasebe”adına ilişkin faktörde ve muhasebe kayıt sürecidir faktöründe çok yüksek düzeyde yanılgılarının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The misconceptions in accounting education negatively affect the quality of input-process-output phases of accounting education. Similarly, misconceptions cause the attitude to accounting education and accounting to be negative and the academic achievement in accounting courses to be lower than it should be. In accordance with this problem, a valid and reliable scale -Misconceptions Analysis in Accounting Education-MAAE- that is able to analyze whether students have misconceptions, what level it is if they have misconceptions and what are the factors of misconception is developed. As a result of phases of observation, literature review, first expert opinion, first study group, interview with samples, second expert opinion, second study group, and analysis of these phases, the scale is finalized. Initially face validity of items that prepared from observation and findings in the literature obtained and afterward, content validity obtained through expert opinion. Statistical analyses of the application of the MAAE scale are carried out using the JASP (2021) and AMOS 24 package programs. Analyses of study groups, demographics, and descriptive analyses are carried out with SPSS 23 program. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis are conducted for structural validity. Misconceptions in the MAAE scale are grouped into 7 factor and 28 items. In line with the measurement model created to test the structural validity, it has been revealed that the MAAE scale has both structural and convergent-divergent validity. It is possible to state that the MAAE scale has both internal consistency and structural reliability. Scale form applied 391 participants -university students who took accounting courses- and misconceptions are analyzed. The findings indicated that students, in general, have intermediate level misconceptions and have a very-high level of misconceptions in the factor related to name“general accounting”and in the accounting is the process of bookkeeping factor.