419/2 Siirt Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (Hicri 1311-1313 Miladi 1893-1895)
419/2 number (H. 1311-1313 M. 1893-1895) Siirt Sharia Registry, transcription and evaluation
  1. Tez No: 706753
  2. Yazar: ELİFE DELBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULNASIR YİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Osmanlı Devleti'nde şer'iyye sicilleri mahkemelerin verdiği kararların kadılar ve yardımcıları tarafından kaydedildiği defterlerdir. Bu defterlere kadı sicili, kadı defterleri de denilmektedir. Şer'iyye sicilleri Osmanlı hukuk sistemi içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu hukuk yapısının ana hatlarını anlamamız açısından da ayrıca önemlidir. Bu sayede hukuk yapısının işlevi ve işleyişi hakkında önemli bilgiler elde etmekteyiz. Osmanlı Devleti içerisinde yaşayan tüm milletleri ilgilendiren her türlü konu, dava konusu olarak görülmekteydi. Bu yüzden mahkeme kayıtları yazıldıkları dönemin sosyal, kültürel, hukuki, idari ve ekonomik yapısı hakkında bizlere önemli bilgiler sunmaktadır. Şer'iyye sicilleri bu kadar kapsamlı konuları içerdiğinden bir yandan biz araştırmacılara ayrıca tarihçilere kaynak olma ve yol gösterme işlevi üstlenirken diğer yandan da hukuk, iktisat, sosyoloji, askeri gibi alanlarda da birinci elden kaynaklar olarak kullanılmaktadır. Tezimizin konusunu oluşturan 419/2 Numaralı Siirt Şer'iyye Sicili 1893-1895 (H. 1311-1313) yıllarını kapsamaktadır. Bu defterin içerisinde birden fazla konu başlığı bulunmaktadır: Alacak-verecek, miras, tereke, icra, mülk satışları, mallara gasp ve zarar verme, hırsızlık, boşanma, nafaka, yaralama, katl gibi davalar incelediğimiz şer'iyye sicillerinde geçen konulardan bazılarıdır. Araştırmamızı kapsayan defterdeki kayıtlar ile ilgili değerlendirmeler yapılmış ve 1893-1895 yılları arasındaki tarihlerde Siirt ilinin sosyo-ekonomik yapısı, idari yapısı ve kültürel yapısı hakkındaki birçok bilginin gün ışığına çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, the court registers are the books in which the decisions of the courts are recorded by the judges and their assistants. These registers are also called kadi registers and kadi registers. Şer'iyyes have a very important place in the Ottoman legal system. It is also important that we understand the main lines of the characteristics of the Ottoman Empire. In this way, we get information about and get information about. The Ottoman Empire was seen as the subject of litigation in all matters related to all kinds of issues. The records of these roads provide information about the social studies they were written on, school schools, information about the course and economic structure. Those who benefit so much from the Shari'ah are used, on the one hand, by the originality of us and by being unable to show the way, while the first-hand sources are used as the first-hand sources that have economic and military aid. Selection of our thesis, Siirt Şer'iyye Registry No. 419/2, 1893-1895 (H. 1311-13 ends. Many topics are covered all over these notebooks: Credit-paying, inheritance, estate, execution, property sales, extortion and non-given of goods, graduation, marriage. In the sharia registries, from the sections named sharia registries that stay at home, such as alimony, lawsuits, injury, murder, etc. Our research is based on the evaluations of the education at school and the trainings in pre-school education in pre-school education in 1893-1895.