Capturing customer engagement in terms of changes in customer's buying behavior during COVID-19
COVID-19 sürecinde müşteri katılımının sağlanması açısından müşterilerin satınalma davranışlarında meydana gelen değişimler
  1. Tez No: 663538
  2. Yazar: MARAH HANI HASAN AMER
  3. Danışmanlar: DR. IRMAK BAKIOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Covid-19 salgını sırasında müşterilerin satın alma davranışlarındaki değişikliklere ve kriz durumlarında müşteri etkileşiminin nasıl gerekli olduğuna ve müşterilerin satın alma davranışlarını nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Ayrıca kriz durumlarında müşteri memnuniyetinin oluşup oluşmayacağını ve panik satın alma davranışının nedenlerini de incelemektedir. Çalışmada kullanılan birincil veriler, çevrimiçi bir anket aracılığıyla SRS örnekleme yöntemi kullanılarak 364 katılımcıdan toplandı ve SPSS kullanılarak analiz edildi. Ankette, müşterilerin Covid-19 öncesi ve Covid-19 döneminde dikkate aldığı satın alma kanalları ve faaliyetleri, harcama şekilleri, aşırı satın alma ve panik satın alma davranışları, müşteri deneyimi ve markaların müşteri etkileşimi eylemleri incelendi. Araştırma duygusal sosyal, fiziksel, ekonomik, müşteri deneyimi, müşteri katılımı, müşteri memnuniyeti ve uyarlanabilir karar verme durumlarına odaklandı. Çalışmanın sonucu, Covid-19 başladıktan sonra müşterilerin ağırlıklı olarak çevrimiçi kanallar olmak üzere yeni satın alma kanallarına yöneldiklerini, müşterilerin markalardan empati ve ilgi beklediklerini, kriz döneminde bile yüksek müşteri deneyimi ve müşteri katılımı beklediklerini ve müşterilerin sosyal medya platformlarının neden olduğu korku ve çevre baskısı nedeniyle panik satın alma davranışına yöneldiklerini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Covid-19 nedeniyle müşterilerin satın alma davranışlarının büyük ölçüde değiştiğini, müşterilerin ve markaların duruma uyum sağladığını ve müşteri katılımının Covid-19 gibi zor zamanlarda bile önemli ve birinci öncelik olmaya devam ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on the changes in customers' buying behavior during Covid-19 pandemic and how customer engagement is essential during crises and how it shapes the customers' buying behavior. It also studies the causes of panic buying behavior during crisis, and if customer delight can occur in crises situations. The primary data were collected by 364 respondents using the SRS sampling method through an online questionnaire, and the data were analysed by using SPSS. The survey studied the buying channels customers considered before and during Covid-19, the spending patterns, the excessive buying and panic buying, the activities considered during Covid-19, the customer experience during Covid-19, and the acts of customer engagement during Covid-19 by brands. It focused on several contexts: Emotional, Social, Physical, Economical, Customer Experience, Customer Engagement, Customer Delight, and Adaptive decision making. The outcome of the study shows that customers are engaging in new buying channels after Covid-19 mainly online channels, customers are seeking empathy and care from brands and they are expecting great customer experience and customer engagement even during crisis, and customers are engaging in panic buying because of fear and peer-pressure caused by social media platforms. In conclusion, the buying behavior of customers has changed drastically due to Covid-19, customers and brands are being adaptive to the situation, and customer engagement remains an essential and a top priority even during hard times such as Covid-19.