Akut böbrek hasarı (ABH) hastalarında fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF23) ile inflamatuarbiyobelirteçler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fibroblast growth factor 23 (FGF23) and inflammatory biomarkers in patients with acute renal damage (AKİ)
  1. Tez No: 803160
  2. Yazar: SEYYİT BAYRAM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEDE ŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF23), serum fosfat konsantrasyonlarının kontrolünde anahtar rol oynayan bir peptittir. FGF23, kalsitriol, artan diyet fosfat yükü, PTH ve kalsiyuma yanıt olarak kemik osteositleri ve osteoblastlar tarafından salgılanır. FGF23'ün birincil işlevi, renal fosfat geri emilimini azaltarak ve azalmış kalsitriol üretimi yoluyla bağırsak fosfat emilimini azaltarak normal serum fosfat konsantrasyonunu korumaktır. Yüksek FGF23 seviyeleri, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda artmış kardiyovasküler hastalık riski ve mortalite ile ilişkilidir. Son araştırmalarda, yüksek FGF23 değerlerinin kemik ve böbrek dışı organ ve sistemlerde de olumsuz olabilecek etkileri gösterilmiştir. Sol ventrikül hipertrofisi, inflamatuar sitokin üretimi ve karaciğer disfonksiyonu, demiyelinizasyon, eritropoetin üretimi baskılanması ve insülin direnci gibi birçok organ ve sistemi etkileyen olumsuz etkileri bildirilmiştir.Benzer şekilde akut böbrek hasarı (ABH) meydana gelen hastalarda FGF23 yüksek olup artmış mortalite ile ilişkili olduğu rapor edilmiştir. Ancak ABH'de FGF23 üretiminin organ ve hücre tipi ve aşırı üretiminin moleküler mekanizması hala açık olarak tanımlanamamıştır. Bu çalışmada FGF23 ile ABH popülasyonunda inflamatuar biyobelirteçler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza ABH tanılı 67 hasta alındı, bu hastaların hastaneye başvuru anındaki FGF23, CRP, prokalsitonin, nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı ve sistemik inflamasyon indeksi parametreleri hesaplanıp karşılaştırıldı. FGF23 değeri ile inflamasyon biyobelirteçleri arasındaki ilişki irdelendi. BULGULAR: Çalışmaya 67 hasta (erkek/kadın 40/27) alındı. FGF23 hastaneye giriş değişkeni, inflamasyon biyobelirteçleri ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Fibroblast growth factor 23 (FGF23) is a peptide that plays a key role in the control of serum phosphate concentrations. FGF23 is secreted by bone osteocytes and osteoblasts in response to calcitriol, increased dietary phosphate load, PTH, and calcium. The primary function of FGF23 is to maintain normal serum phosphate concentration by reducing renal phosphate reabsorption and reducing intestinal phosphate absorption through reduced calcitriol production. High FGF23 levels are associated with an increased risk of cardiovascular disease and mortality in patients with Chronic Kidney Disease (CKD). Recent studies have shown the negative effects of high FGF23 values on bones and non-renal organs and systems. Negative effects affecting many organs and systems such as left ventricular hypertrophy, inflammatory cytokine production and liver dysfunction, demyelination, suppression of erythropoietin production and insulin resistance have been reported. Similarly, FGF23 is high in patients with acute kidney injury (AKI), and it has been reported to be associated with increased mortality. . However, the organ and cell type of FGF23 production in AKI and the molecular mechanism of its overproduction are still not clearly defined. In this study, the relationship between FGF23 and inflammatory biomarkers in the AKI population was evaluated. MATERIAL and METHODS: 67 patients diagnosed with AKI were included in our study. FGF23, CRP, procalcitonin, neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio and systemic inflammation index parameters of these patients at the time of admission to the hospital were calculated and compared. The relationship between FGF23 value and inflammation biomarkers was examined. RESULTS: 67 patients (male/female 40/27) were included in the study. No statistically significant correlation was found with FGF23 hospital admission variable and inflammation biomarkers (p>0.05).