Nörofelsefe: Betimsel bir giriş
Neurophilosophy: A descriptive introduction
- Tez No: 706766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zihin felsefesi sorunları, felsefe tarihinin en başlarından itibaren filozofların uğraşı alanında olmuştur. İkici kuramlar, tekçi kuramlar gibi çok sayıda kuram sorulara cevap verebilmek için geliştirilmiştir. Ancak bu zengin, kapsamlı ve ayrıntılı yaklaşımlar tezin içeriğinde de görülebileceği gibi zaman zaman kısmen çözüm getirmişler, bazen de Descartes'te olduğu gibi cevaplanması gereken yeni sorular ortaya çıkmıştır. Yeterli çözümlerin bulunamaması yeni yaklaşımlar için beklenti yaratmıştır. Bunlardan biri de nörofelsefedir. Nörofelsefeyi, son yıllarda hızla gelişen teknoloji ön plana çıkarmıştır. Beyin işlevlerini ve yapısını açıklamada hızla yol alınmasının yanında, elimizdeki verileri yeni zihin-bilinç kuramları oluşturma da yararlanan filozoflar grubundan, özellikle de Churchland'lar, yöntembilim olarak elemeci ve indirgemeci materyalizm üzerinden ilerleyerek, folk psikolojisindeki hataları yok etme çabaları yanında, zihin-bilinç konusunda yeni ufuklar açılması için yol gösterici olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Philosophy of mind problems have been in the field of philosophers since the very beginning of the history of philosophy. Many theories such as dualist theories and monistic theories have been developed to answer questions. However, as can be seen in the content of the thesis, these rich, comprehensive and detailed approaches sometimes partially provided solutions, and sometimes, as in Descartes, new questions arose that needed to be answered. The lack of adequate solutions has created an expectation for new approaches. One of them is neurophilosophy. Neurophilosophy has been brought to the fore by rapidly developing technology in recent years. In addition to making rapid progress in explaining the brain functions and structure, the group of philosophers, especially the Churchlands, who benefited from the data we have in creating new theories of mind-consciousness, proceeded through elimination and reductionist materialism as a methodology, as well as their efforts to eliminate the errors in folk psychology, and to discuss the subject of mind-consciousness. They have been a guide for opening new horizons.