Koroner arter by-pass cerrahisi geçirecek hastalarda ortak bakım girişimlerine ilişkin klinik yol geliştirme
A. developing a clinical pathway in patients who will undergo a coronary artery bypass surgery
- Tez No: 706785
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma Koroner Arter By-pass Cerrahisi geçirecek hastalarda ortak bakım girişimlerine ilişkin klinik yol geliştirmek ve geliştirilen KY'un hasta bakım sonuçları, yoğun bakım ünitesinde ve hastanede kalış süresi, ameliyat sonrası komplikasyon oranları ve taburculuk sonrası hastaneye yeniden başvurma oranlarına etkisini incelemek amacıyla benzer olmayan gruplarda son test kontrol gruplu deneysel tasarım olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bir özel hastanede Koroner Arter By-pass (CABG) cerrahisi geçirmek üzere yatışı yapılan ve araştırmada belirlenen örneklem seçim kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden 82 hasta (40 deney, 42 kontrol) oluşturdu. Araştırmanın verileri Veri Toplama Formu' ve araştırmacı tarafından geliştirilen 'CABG Operasyonu Klinik Yolu' ile toplandı. Deney grubundaki hastaların tedavi ve bakım girişimleri araştırmacı tarafından geliştirilen KY doğrultusunda uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişim uygulanmadı. Veriler SPSS 22.0 programı ile tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, minimum- maksimum, yüzde) ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler (Mann-Whitney U Testi, Kikare Testi, t Testi) kullanılarak analiz edildi. Çalışmada, KY uygulanan hasta grubunda ekstübasyon süresi, nazogastrik tüpün çıkarılma süresi, ilk oral beslenmeye başlama süresi, ilk bağırsak fonksiyonlarının başlama süresi, yoğun bakım ünitesinde ve hastanede toplam yatış süresinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (p0,05). Hastalarda gelişen komplikasyon oranları açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to develop and evaluate the effect of clinical pathway (CP) for patients undergoing Coronary Artery By-Pass Surgery on the patient outcomes, length of stay in intensive care unit and hospital and complication rates and readmission rates. It was carried out semi-experimental research design. The study sample group was included 82 patients (40 clinical pathway, 42 usual care group) who accepted to participate in the study, were hospitalized in a private hospital for undergoing CABG surgery. Data was collected by using ''Patient Information Form'', and ''Clinical Pathway for CABG Patients''. Clinical pathway was applied to the experimental group from the patient's hospitalization to discharge. Any intervention was not applied to the usual care group. The data were analyzed with the SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences) using by descriptive (mean, standard deviation, minimum-maximum, percentage) and comparative statistical methods (Mann-Whitney U Test, Chi- Square Test, t Test). There were statistically differencies among groups with regard to time of extubation and removal of nasogastric tube, time of starting to the first oral feeding and first mobilization, first bowel motility and time of length of stay in intensive care unit and hospital (p0,05).