Tarımsal sulamada güneş enerjisinin kullanımı: Muş ili örneği
Using solar energy in agricultural irrigation: Case of Muş province
- Tez No: 706786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünyada enerjiye talebin artması, fosil yakıtların çevreyi kirletmesi ve küresel ısınmaya sebep olmasından dolayı, temiz yenilenebilir enerji kaynakları büyük önem arz etmeye başlamıştır. Ayrıca Türkiye gibi fosil yakıt fakiri ülkelerin enerji arzında dışa bağımlılığını azaltmak ve cari açığı küçültmek için kendi öz kaynaklarından olan yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmesi öncelikli stratejik bir konu haline gelmiştir. Muş ili Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli yüksek illerinden biridir. Bununla beraber ülkenin beşinci büyük iç ovası olan Muş ovası ile Bulanık, Malazgirt ve Liz ovalarına sahip olmasından dolayı güneş enerjisinden faydalanarak bu ovaların sulanması kent ekonomisinin gelişimi için öncelikli alanlardan biri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmayla; kentin tarım yapılabilir alanlarının potansiyeli ortaya konulmuş ve planlanan sulama kanallarıyla suyun erişemeyeceği tarım alanlarının tarıma kazandırılmasına katkı sunulması amaçlanmıştır. Bunun için gerekli olan elektrik enerjisini güneş enerjisi panellerinden temin ederek dere ve yer altı suları kullanılarak tarıma uygun tüm arazilerin sulu tarıma kazandırılması için bu çalışma yapılmıştır. Gerekli pompa büyüklüğü hesaplandıktan sonra bu pompanın çalışması için gereken elektrik enerjisi miktarı için güneş enerjisi panel büyüklüğü hesaplanmış, gerekli maliyet hesapları ve amorti hesapları yapılmıştır. Bütün bu çalışmalarla Muş kentinin güneş enerjisi potansiyelinin kentin ekonomisinin gelişimi için değerlendirilebileceği en büyük potansiyeli olan tarım alanlarının sulu tarıma daha fazla açılmasına katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The value of alternative renewable energy sources for fossil fuel-poor countries is increasing today, when the demand for energy in the world increases, fossil fuels cause global warming and increase foreign dependency. Muş province is one of the provinces of Turkey with high solar energy potential. However, due to the fact that it has the Muş plain, which is the fifth largest inland plain of the country, and the plains of Bulanık, Malazgirt and Liz, irrigation of these plains by using solar energy is important for the development of the city's economy. With this study; First of all by revealing the potential of the arable areas of our province, it is to ensure that the agricultural areas that cannot be reached by water are brought into agriculture with the existing and planned irrigation channels. This study has been carried out in order to provide the energy required for this from solar energy systems and to bring the stream and ground waters of all arable lands to modern agriculture. Secondly, the use of renewable clean energy sources by utilizing the solar energy potential of our province. Emphasizing the potential of solar energy, which is an environmentally friendly, inexpensive energy source. Thirdly, the most important of the aims of this study is to create formulas to automatically and simplify the cost calculations required to use solar energy, one of the renewable energy sources of the agricultural field, and to provide all necessary cost and depreciation calculations with a few data.