İnmeli hastalarda ekspiratuar kas eğitiminin stomatognatik sisteme etkisi
Effect of expiratory muscle training on stomatognathic system in patients with stroke
  1. Tez No: 706799
  2. Yazar: ÖMER DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, inmeli hastalarda ekspiratuar kas eğitiminin stomatognatik sisteme olan etkisini incelemekti. Çalışmaya kontrol grubu 16, çalışma grubu 15, toplam 31 birey dahil edildi. Bireylerin mandibular hareket açıklıkları, çiğneme kasları ağrı eşiği, fasiyal asimetri varlığı, baş postürleri, oral hijyen ve oral hijyen alışkanlıkları, çiğneme performansları, intraoral pH ve yutma işlevleriyle derin boyun fleksörleri enduransı sırasıyla; dijital kaliper, algometre, labial kommissür ve kranioservikal açı ölçümleri, genel oral sağlık değerlendirme indeksi ve anket soruları, elek testi, dijital pH ölçer, tekrarlı saliva yutma testi, Yeme Değerlendirme Envanteri ve derin boyun fleksörleri enduransı testi ile değerlendirildi. Çalışma grubuna konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak 20 seans süreyle 10 tekrarlı, 5 set ekspiratuar kas eğitimi uygulanırken, kontrol grubuna sadece konvansiyonel fizyoterapi uygulandı. Ekspiratuar kas eğitimi, mandibular bilateral lateral deviasyon ve depresyonda artış sağladı (p0,05). Çalışmamız; inmeli bireylerde 20 seanslık süreli ekspiratuar kas eğitiminin mandibular hareket açıklığı limitasyonunun rehabilitasyonunda etkili bir yaklaşım olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the effect of expiratory muscle training on the stomatognathic system in patients with stroke. Total of 31 individuals included as 16 control and 15 study group to the study. Temporomandibular joint range of motion, masticatory muscle pressure pain threshold, facial asymmetry existence, head posture, oral hygiene and oral hygiene habit, masticatory performance, intraoral pH, deglutition function and deep neck flexor muscle endurance of the individuals was assessed in order by; digital caliper, algometry, labial commissure and craniocervical angle measurement, general oral health assessment index and questionnaire, sieve test, digital pH gauge, repetitive saliva swallow test and, Eating Assessment Tool and deep neck flexor endurance test. While study group was enrolled to 20-session expiratory muscle training 10 repetition with 5 sets in addition to conventional physiotherapy, control group enrolled to the conventional physiotherapy programme. Expiratory muscle training improved the mandibular bilateral lateral deviation and depression range of motion (p0,05). Our study showed that, 20-session expiratory muscle training is an effective approach for the rehabilitation of mandibular range of motion limitation in patients with stroke.