Bazı ftalonitril bileşiklerinin yapısal ve spektral özelliklerinin DFT yöntemiyle analizi ve doking çalışmaları
DFT analysis of structural and spectral properties of some phthalonitrile compounds and docking studies
  1. Tez No: 706798
  2. Yazar: KENAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT YILDIKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fitalonitril bileşiklerinin son zamanlarda popüler olmasından ötürü bu bileşiklerin araştırılması gerektiği fikrine odaklanıldı. İki farklı fitalonitril bileşiği seçildi ve literatüre kazandırılmak üzere bu bileşikler üzerinde moleküler modelleme çalışmaları gerçekleştirildi. İlk olarak, Gaussian 09 programında DFT ve TD-DFT hesaplamaları için her bir molekül ChemBioDraw'da çizildi ve Chem3D programı ile SYBL2 (mol2) yöntemi ile minimize edildi. Minimize edilmiş moleküller Gaussian 09 programına verilmiş ve her yapı için DFT hesaplamaları (Geometri optimizasyonu, HOMO-LUMO, dipol moment hesaplamaları, MEPS haritaları, mulliken atomik yükleri ve NBO analizi) yapıldı. Ayrıca bu bölümde ftalonitril grubuna ait iki bileşik için ADME analizi gerçekleştirildi ve renk bölgeleri ayrı ayrı sunuldu. Son olarak moleküler doking çalışmaları iki bileşik için ayrı ayrı üç farklı enzimle (AchE, BchE, α-GLY) gerçekleştirildi ve doking puanları ile reseptör modellemeleri sunuldu.
Özet (Çeviri)
Since phthalonitrile compounds have become popular lately, the focus has been on the idea that these compounds should be investigated. Two different phthalonitrile compounds were selected and molecular modeling studies were carried out on these compounds to be brought to the literature. First, for the DFT and TD-DFT calculations in Gaussian 09 program, each molecule was drawn in ChemBioDraw and minimized with the SYBL2 (mol2) method with the Chem3D program. Minimized molecules were given to the Gaussian 09 program and DFT calculations (Geometry optimization, HOMO-LUMO, dipole moment calculations, MEPS maps, mulliken atomic charges and NBO analysis) were performed for each structure. In addition, in this section, ADME analysis was performed for two compounds belonging to the phthalonitrile group and the color regions were presented separately. Finally, molecular docking studies were performed for two compounds separately with three different enzymes (AchE, BchE, α-GLY), and docking scores and receptor models were presented.