Müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutumları (Konya ili örneği)
Attitude of the music teacher candidates towards the sight playing in instrument training (Konya province example)
- Tez No: 706833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeylerini belirlemek ve müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeyleri ile sınıf, mezun olunan lise türü, bireysel çalgı ve bireysel çalgı günlük çalışma saati değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeylerini sınıf, mezun olunan lise türü, bireysel çalgı ve bireysel çalgı günlük çalışma saati değişkenleri açısından inceleyebilmek amacı ile araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019 - 2020 eğitim öğretim yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 125 müzik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve 2015 yılında Ergin ve Durak tarafından geliştirilen“Deşifre Çalma Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak betimsel analiz tekniklerinden yüzde, frekans, standart sapma, aritmetik ortalama ve anlam çıkartıcı istatistiklerden verilerin dağılımının normal olduğu durumlarda One Way Anova testi, veri dağılımının normal olmadığı durumlarda ise Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeylerinin iyi düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeyleri; sınıf değişkenine göre incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, bireysel çalgı değişkenine göre incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, mezun olunan lise türü değişkenine göre incelendiğinde güzel sanatlar lisesi mezunu müzik öğretmeni adaylarının diğer liselerden mezun olan müzik öğretmeni adaylarına göre çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu, bireysel çalgı günlük çalışma saati değişkenine göre incelendiğinde ise bireysel çalgı günlük çalışma saati 1-2 saat, 2-3 saat ve 3+ saat olan müzik öğretmeni adaylarının 0-1 saat olan müzik öğretmeni adaylarına göre çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada müzik öğretmeni adaylarının çalgı eğitiminde deşifre çalmaya yönelik tutum düzeylerini arttırmaya yönelik olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the attitudes of music teacher candidates towards deciphering in instrument education and to examine the relationship between music teacher candidates' attitudes towards deciphering in instrument education and variables such as class, high school type, individual instrument, individual daily working hours on instrument. The relational survey model stated below was used in this research in order to examine the attitudes of music teacher candidates towards deciphering in instrument education in terms of class, high school type, individual instrument and individual daily working hours on instrument. The study group of the research consists of 125 music teacher candidates studying at Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty Music Education Department in the 2019 - 2020 academic year. The“Playing Deciphere Attitude Scale”developed by Ergin and Durak in 2015 and the personal data form created by the researcher were used as data collection means in the research. To analyse the data, the SPSS package program was used with descriptive analysis, and the One Way Anova test was used in cases where the distribution of data from percentage, frequency, standard deviation, arithmetic mean and educed statistics were normal, and the Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used in cases where the data distribution was not normal. In the research, it is shown that the music games play a surprising role through the deciphering the melody education given to candidates. While examining the attitudes of music teacher candidates towards deciphering in instrument education according to the class variable, it was concluded that there was no significant difference and music teacher were observed to be well in deciphering.While examining the attitudes of music teacher candidates towards deciphering in instrument education according to the individual instrument variable, it was concluded that there was no significant difference. While examining the attitude levels of music teacher candidates towards deciphering in instrument education according to the variable of high school type, it was concluded that music teacher candidates who graduated from fine arts high school had higher attitudes towards deciphering in instrument education compared to music teacher candidates who graduated from other type of high schools. While examining the attitude levels of the music teacher candidates towards deciphering in instrument education according to the individual instrument daily working hours variable, it was concluded that the music teacher candidates whose daily working hours are 1-2 hours, 2-3 hours, 3+ hours have higher level of attitude towards deciphering compared to the music teacher candidates with 0-1 daily working hours. In the research, suggestions were given in order to improve attitude levels of music teacher canditates towards deciphering.