Müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı eğitiminde güdülenme düzeyleri ve başarı durumları arasındaki ilişki
The relationship between music teacher candidates? motivation levels and their academic achievement in individual instrument education
  1. Tez No: 231821
  2. Yazar: TUĞBA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma ile, müzik öğretmeni adaylarının Bireysel Çalgı Eğitimi Dersine ilişkin Güdülenme Düzeyleri ile Bireysel Çalgı Eğitimi Dersi başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır ve amaçlar doğrultusunda araştırma, tarama modeli olarak şekillendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Lisans Programları'nda öğrenim gören müzik öğretmeni adayları, örneklemini ise; Marmara, Gazi, Dokuz Eylül ve Abant İzzet Baysal Üniversiteleri Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Lisans Programlarında öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Ölçme aracı olarak, ?kişisel bilgi anketi? ve ?Bireysel Çalgı Eğitimi Dersi Güdülenme Ölçeği? uygulanmıştır. Uygulama sonucu elde edilen veriler üzerinde yapılan istatistik analiz çalışmalarında, öğrencilerin bireysel çalgı öğrenmeye yönelik güdülenme düzeylerinin yaş, cinsiyet, eğitim gördükleri üniversite, sınıf, bireysel çalgı, mezun olunan okul, anne ve baba eğitim durumu, gelir düzeyi, müzik öğretmenliği mesleğini isteyerek seçme durum, bireysel çalgıyı isteyerek seçme durumu ve mesleki hedef değişkenleri arasındaki ilişkiler, `'ki-kare testi'', `'Pearson korelasyon analizi'', `'t-testi'', tek yönlü `'ANOVA'' testleri kullanılarak incelenmiştir.Araştırmanın sonucunda; Öğrencilerin bireysel çalgı öğrenmeye ilişkin güdülenme düzeyleri ile akademik başarı durumları arasında ilişki bulunduğu, ders notu ile güdülenme ölçeğinin tüm alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between music teacher candidates? motivation and achievement level of individual instrument lesson and in accordance with these aims, survey method was used in the research.The research universe comprises music teacher candidates studying at Music Education Departments of Fine Arts Teaching Departments of Education Faculties and the sample of the research comprises first, second, third and fourth grade students studying at Music Education Departments of Fine Arts Teaching Departments of Education Faculties of Marmara University, Gazi University, Dokuz Eylül University and Abant İzzet Baysal University.`? Personal Data Questionnaire `? and `? Motivation Scale for Individual Instrument Lesson?? was applied as measurement instrument. Statistical analyses of data obtained through applications were made by using `?Chi-Square Test??, `? Pearson Correlation Analysis??,??t-test?? and one way `?ANOVA?? to investigate the relationship between motivation levels of students? for learning individual instrument and variables such as their age, gender, university, class, individual instrument, high school they graduated, parents? education and income level, the point of choosing their individual instrument willingly and professional goal.Results of this study indicated that; there is a relation between motivation levels of students? for learning individual instrument and their academic achievement, and there is a significant relation between academic achievement scores and all the sub-dimensions of the Motivation Scale.