Gözenekli ortamda ters yönde ilerleyen yanma dalgalarının spektral kararlılığı
Spectral stability of counter flow combustion waves in porous media
- Tez No: 706832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada başlangıçta bir miktar yakıt içeren gözenekli ortama hava enjekte edilerek oluşturulan yanma dalgaları çalışılmıştır. Yanma dalgalarının petrol çıkarmada kullanıldığı bilinmektedir. Yanma dalgası modelimiz sıcaklık, yakıt ve oksijenden meydana gelmektedir. Bu üç değişken yanmanın gerçekleşmesi için birbirine bağımlıdırlar. Sistemde oksijen ve sıcaklığın hızı aynıdır. Ayrıca yanma dalgamız ters yönde ilerlemektedir. Modelimiz bir yanma dalgası civarında linerize edilmiştir. Linerize edilen modelin esas spektrumu bulunmuş, grafiği çizilmiştir. Grafik incelendiğinde esas spektrumun kararlılığı sağlamadığı görülmüş kararlılığın sağlanması için esas spektrum sanal eksenin soluna taşınmıştır. Bu taşımayı gerçekleştirmek için bir ağırlık fonksiyonu bulunmuştur. Spektral kararlılığın sağlandığını ispatlamak için ayrık spektrum incelenmiş, bu inceleme için ise Evans fonksiyonu kullanılmıştır. Sağ yarı düzlemde kararsız öz değer bulunmadığı nümerik olarak hesaplanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda çalışmamızdaki ters yönde ilerleyen yanma dalgamızın spektral olarak kararlılığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research combustion waves that appears in a model of enhanced oil recovery by injecting air into a porous media which has some initial fuel are studied. Combustion model involves three dependent variables temperature, oxygen and fuel. Speed of temperature and oxygen are assumed same and counterflow combustion waves are considered. The model is linearized at a counterflow combustion wave and the essential spectrum of the operator of linearized system is investigated. In order to have the spectral stability, a weight function is determined to move the essential spectrum to the left half plane. Evans function is utilized to find point spectrum. Numerical calculation is performed to show that no unstable eigenvalues in the right half plane. Therefore spectral stability of counterflow combustion waves is proved.