Müzik öğretmeni adaylarının gitar eğitiminde öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of music teacher candidates' levels of use of learning strategies in guitar education
- Tez No: 887776
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının gitar eğitiminde öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerini belirlemek ve öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerini araştırma kapsamında belirlenen demografik değişkenler açısından incelemektir. Araştırma nicel çerçevede tarama (survey) modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında, bireysel çalgı eğitimi-gitar (1-7) derslerini alan müzik öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde müzik öğretmeni adaylarının öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerinin belirlenmesine yönelik her bir veri için (f) frekans, (%) yüzde ve (x̄) aritmetik ortalamalar alınmıştır. Bu kapsamda gitar eğitimi alan öğrencilerin anket kapsamında yer alan her bir stratejiye ulaşma düzeyi aritmetik ortalamaları ile belirlenmiştir. Bunun yanında demografik değişkenlere göre müzik öğretmeni adaylarının öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerine ilişkin karşılaştırmalarda; iki değişken arasındaki farklılığa ilişkin bağımsız t-testi, ikiden fazla değişkenin olduğu durumlarda ise tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Veri analizinde varyansların homojen olmadığı durumda Welch ANOVA testi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Welch ANOVA testi kullanıldığında ise Games-Howell testi ile analizler yapılmıştır. Ayrıca etki büyüklüğü değerlerinin hesaplanmasında bağımsız t-testi için Cohen (d), tek yönlü ANOVA testi için ise eta kare (η2) formülünden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, müzik öğretmeni adaylarının gitar eğitiminde öğrenme stratejilerini çoğunlukla orta düzeyde kullandıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte, müzik öğretmeni adaylarının stratejiler kapsamında en yüksek düzeyde kullandıkları öğrenme stratejisinin dikkat stratejisi kapsamında“parça üzerinde parmak numaralarını ve uygun pozisyonları belirleme”en düşük düzeyde kullandıkları öğrenme stratejisinin ise anlamlandırmayı/kodlamayı arttırıcı stratejiler kapsamında“parçadaki armonik fikirleri bölümlere ayırma ve anahtar sözcükler oluşturma”olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan demografik değişkenler bağlamında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların öğrenme stratejilerini kullanma düzeyleri; öğrenim gördükleri üniversite, cinsiyet, sınıf, mezun olunan lise türü, günlük gitar çalışma süresi ve gitar dersi başarı durumu değişkenlerine göre bazı stratejilere ilişkin anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Araştırmada ayrıca elde edilen sonuçlara dayalı olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of music teacher candidates' use of learning strategies in guitar education and to examine their use of learning strategies in terms of demographic variables determined within the scope of the research. The research was conducted in a quantitative survey model. The sample of the study consisted of music teacher candidates taking individual instrument education-guitar (1-7) courses in the spring semester of the 2022-2023 academic year in the Department of Music Education of the Fine Arts Education Department of the Faculties of Education in Turkey. The questionnaire form developed by the researcher was used as a data collection tool in the study. In the analysis of the data, (f) frequency, (%) percentage and (x̄) arithmetic averages were taken for each data to determine the level of music teacher candidates' use of learning strategies. In this context, the level of reaching each strategy within the scope of the questionnaire was determined by arithmetic averages. In addition, in the comparisons regarding the levels of music teacher candidates' use of learning strategies according to demographic variables; independent t-test was used for the difference between two variables, and one-way ANOVA test was used in cases where there were more than two variables. Welch ANOVA test was applied when the variances were not homogeneous in data analysis. When the Welch ANOVA test was used, analyzes were performed with the Games-Howell test. In addition, Cohen (d) formula for independent t-test and eta square (η2) formula for one-way ANOVA test were used to calculate effect size values. As a result of the study, it was determined that music teacher candidates mostly used learning strategies in guitar education at a moderate level. However, it was determined that the learning strategy that the music teacher candidates used at the highest level within the scope of strategies was“determining finger numbers and appropriate positions on the piece”within the scope of attention strategy, and the learning strategy that they used at the lowest level was“compartmentalizing harmonic ideas in the piece and creating keywords”within the scope of strategies to increase interpretation/encoding. On the other hand, significant differences were found in terms of demographic variables. Significant differences were found in the levels of participants' use of learning strategies in relation to some strategies according to the variables of university, gender, grade, type of high school graduated from, daily guitar practice time and success level of guitar lesson. The study also included recommendations based on the results obtained.