Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin entegrasyonuna ulusal ve uluslararası STK'ların katkısı: Mukayeseli bir ı̇nceleme
The contribution of national and international NGOs to the integration of Syrian migrants in Turkey: A comparative review
- Tez No: 706870
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Göçmen ve mültecilerin yaşadıkları ülkeye entegrasyonlarını kolaylaştıran ev sahibi ülke kuruluşları bulunmaktadır. Günümüzde bu kuruluşların önde gelenlerini sivil toplum kuruluşları oluşturur. Acil yardımdan entegrasyona varan süreçte Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin ihtiyaç duydukları yardım ve güçlendirme faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğu STK'lar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkedeki yoğun göçmen nüfusu uluslararası büyük yardım kuruluşlarının da Türkiye'de faaliyetlere başlamasına neden olmuştur. Bu kuruluşların Türkiye'deki ulusal ve yerel STK'lara kapasite geliştirme konusunda etki ettiği ve yeni bir çalışma tarzı getirdiği söylenebilir. STK'lardaki değişimle birlikte ulusal ve uluslararası STK'ların faaliyet türleri incelenerek entegrasyon sürecindeki rolleri araştırılmıştır. Bu çalışmada 9'u Türkiye'deki ulusal STK'larda 11'i uluslararası STK'larda çalışan 20 kişi ile görüşülmüştür. 2011 yılından bu yana sahadaki deneyimleri, karşılaşılan zorluklar ve yürütülen faaliyetlere dair katılımcıların görüşleri aktarılmıştır. Suriyeli göçmenlerin entegrasyonlarının konuşulduğu günümüzde devam eden STK faaliyetlerinin katkıları, entegrasyonun önündeki engeller ve yapılması gerekenlere dair öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are host country organizations that facilitate the integration of immigrants and refugees into their country of residence. Today, the leading of these organizations are non-governmental organizations. In the process from emergency aid to integration, most of the aid and empowerment activities needed by Syrian immigrants in Turkey are carried out by NGOs. The dense immigrant population in the country has caused large international aid organizations to start their activities in Turkey. It can be said that these organizations have influenced national and local NGOs in Turkey in capacity building and brought a new working style. The types of activities of national and international NGOs were examined and their roles in the integration process were investigated. In this study, 20 people were interviewed, 9 of them working in national NGOs and 11 of them working in international NGOs in Turkey. The opinions of the participants about their experiences in the field, the difficulties encountered and the activities carried out since 2011 were conveyed. Contribution of the NGO activities about integration of Syrian immigrants, the obstacles to integration and suggestions are discussed.