Karotis arter stentleme işlemi yapılan hastalarda periprosedural komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of periprocedural complications in patients undergoing carotid artery stenting
- Tez No: 706871
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Serebrovasküler hastalıklar erişkinlerde, tüm dünyada, kanser ve kalp hastalıklarından sonra en önemli ölüm sebebidir. En sık inme nedenlerinden biri karotis arter stenozudur. Karotis arter stentlemede periprosedural komplikasyonlarına baktığımızda en ciddi komplikasyon yeni gelişecek tromboembolik inmedir. Akut safhada iskemik beyin hasarının lokalizasyonunun, boyutunun ve şiddetinin belirlenmesi kritik bir öneme sahip olup difuzyon MRG bu konuda iyi bir tercihtir. Bu çalışmanın amacı; karotis artere stent implantasyonu yapılan hastalarda periprosedural komplikasyonların, işlem öncesi ve sonrası difüzyon MR çekilerek değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Bu çalişmada, kliniğimizde Şubat 2015- Mart 2016 tarihleri arasında karotis arter stenozu ve serebrovasküler hastalık ön tanıları ile Dijital Subtraksiyon Anjiyografi (DSA) tetkiki ve stentleme işlemi yapılan 57 olgu prospektif olarak incelendi. Hastalara karotis arter stentleme işlemi öncesi ve sonrası difüzyon ağırlıklı MRG çekilerek, tespit edilen lezyonlar belirlenen parametreler ile nöroradyolog tarafından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cerebrovascular diseases are the most important cause of death in adults all over the world, after cancer and heart diseases. One of the most common causes of stroke is carotid artery stenosis. Considering the periprocedural complications of carotid artery stenting( CAS), the most serious complication is new thromboembolic stroke. Localization, size, and severity of ischemic brain injury in the acute phase is of critical importance, and diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW-MRI) is a suitable option in this regard. The aim of this study is the evaluation of periprocedural complications, in patients undergoing CAS, by DW-MRI which is applied before and after the procedure. Materials-Methods: In this study, 57 patients who underwent Digital Subtraction Angiography examination and CAS with the preliminary diagnosis of carotid artery stenosis and cerebrovascular disease, between February 2015 and March 2016 in our clinic were prospectively analyzed. DW-MRI was performed before and after the CAS procedure, and the detected lesions were evaluated by a neuroradiologist. The patients were analyzed under 4 different categories: the presence of symptoms, the presence of ipsilateral new ischemic lesions on MRI after the procedure, North American Symptomatic Endarterectomy Trial (NASCET) stenosis %, and age.